Czujki dymu mają za zadanie rozpoznać ogień i przed nim ostrzec za pomocą głośnego dźwiękowego. Jest to szczególnie ważne w nocy, ponieważ zmysł węchu u ludzi również śpi.

Ale co musisz wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie?

Bezpieczne zasilanie

Z reguły czujki są zasilane bateriami: jeśli wybierzesz model z wymiennymi bateriami, musisz je wymienić w odpowiednim czasie lub ryzykujesz, że czujka nie będzie działać. Dlatego eksperci od ochrony przeciwpożarowej polecają urządzenia z wbudowaną 10-letnią baterią litową. Zapewnia maksymalne bezpieczeństwo przez cały okres użytkowania. Po dziesięciu latach czujki i tak trzeba wymienić.

Ochrona przed fałszywymi alarmami

Jeśli czujka dymu zaczyna emitować sygnał dźwiękowy, mimo że się nie pali, jest to denerwujące – zwłaszcza w nocy. Dlatego warto przyjrzeć się opakowaniu. Powinno być wypełnione płomieniami „Q” – znak jakości, który świadczy m.in. o szczególnie dobrej ochronie przed fałszywymi alarmami.

Łatwość użycia

Przy podejmowaniu decyzji o zakupie należy wziąć pod uwagę nie tylko szczegóły techniczne, ale także łatwość obsługi czujki dymu. Na przykład duży przycisk sterujący, który można wygodnie obsługiwać z podłogi za pomocą miotły, chroni drabinę podczas corocznego testu działania. Funkcja wyciszania jest szczególnie przydatna, gdy czujka wyzwala alarm, mimo że nie ma pożaru. Istnieją również urządzenia, które działają bez migających sygnałów LED. Może to być szczególnie korzystne w sypialni. Dzięki temu nie tylko śpi bezpiecznie, ale także spokojnie.

Przeczytaj również: