W nowoczesnym budownictwie nadszedł czas komfortu. Krok po kroku wprowadzamy coraz to nowsze urządzania sterujące różnymi domowymi instalacjami. Po ściemniaczu światła, czujnikach ruchu i zamykaniu rolet z pozycji pilota, nadszedł czas na automatykę ogrodzeń.

Domofon i wideofon

Jeszcze do niedawna domofony były montowane wyłącznie w budynkach wielorodzinnych, zapobiegając wejściom osób nieupoważnionych. Dziś domofony instaluje się również na ogrodzeniach domów jednorodzinnych, co ewidentnie zwiększa bezpieczeństwo posesji. Unowocześnioną wersją domofonu jest obecnie wideodomofon. Oprócz możliwości otwierania furtki wejściowej na posesję, kamera zainstalowana przy wejściu umożliwia obejrzenie rejestrowanego obrazu na monitorze znajdującym się wewnątrz domu (w pomieszczeniu). Kamera wideodomofonu może występować w wersji czarno-białej lub kolorowej. W zależności od rodzaju i modelu, może posiadać funkcję zmiany kąta widzenia (pełny lub tylko w poziomie), funkcję podczerwieni, umożliwiającą widoczność w nocy a także funkcję alarmu uruchamianego w sytuacji usiłowania demontażu.

Podczas instalacji wideodomofonu należy pamiętać, by nie montować go w miejscu szczególnie narażonym na szkodliwe warunki atmosferyczne: opady, nadmierne nasłonecznienie a także na działanie kurzu lub wstrząsów.

Kamera winna być zainstalowana na wysokości około 160 cm od podłoża, w specjalnej obudowie chroniącej ją przed opadami.

Automatyka do bram

Bramy automatycznie cieszą się ostatnio coraz większą popularnością. Wynika ona z wielu niekwestionowanych zalet tych instalacji. W przypadku wjazdu na posesję, możliwe jest natychmiastowe otwarcie bramy, bez konieczności parkowania na ulicy i wysiadania z samochodu. Zalety te są również cenne w czasie złej pogody, gdy na dworze pada deszcz lub wieje silny wiatr. Zautomatyzowane bramy umożliwiają otwieranie ich za pomocą pojedynczego przycisku pilota w ciągu zaledwie kilku sekund. W ten sam sposób możliwe jest zamknięcie bramy na teren posesji. Obecnie można zautomatyzować zarówno bramę uchylną jak i przesuwaną.

Przy wyborze bramy, nie warto się jednak kierować wyłącznie atrakcyjną ceną i ciekawymi reklamami. Jest to inwestycja na długie lata, a od jej jakości zależy bezpieczeństwo posesji, jak również wysokość nakładów związanych z przyszłą awaryjnością systemu.

Kupując zestaw do automatycznego sterowania bramą wjazdową należy kierować się opiniami innych użytkowników i wybrać możliwie jak najmniej awaryjne i sprawdzone urządzenia. Elementem poprzedzającym zakup i montaż zautomatyzowanej bramy powinna być wizyta instalatora, który określi rzeczywiste parametry pracy napędu, konieczność doprowadzenia odpowiednich przewodów elektrycznych do napędu bramy, kąty otwarcia, intensywność pracy, a także przydatność konstrukcji słupków i możliwość doprowadzenia instalacji elektrycznej zasilającej urządzenia. Istotną kwestią jest wybór odpowiednich siłowników. Zbyt słaby siłownik nie będzie w stanie zagwarantować prawidłowej pracy bramy, a dodatkowo z uwagi na zbyt duże obciążenie, może szybko ulec awarii. Inwestowanie w siłowniki przeznaczone do otwierania bram o bardzo dużym ciężarze stanowią natomiast niepotrzebny wydatek.

Podczas zakupu i instalacji automatycznej bramy wjazdowej, należy obowiązkowo sprawdzić, czy w przypadku przerwy w dostawie energii elektrycznej, bramę można otworzyć ręcznie.

Inteligentny monitoring

Zupełną nowością na rynku produktów budowlanych, są systemy inteligentnego monitoringu, informujące właściciela posesji o wszelkich niepokojących incydentach. System wyposażony w kamery i wideorejestrator DVD z funkcją inteligentnej analizy danych, informuje właściciela o konkretnym rodzaju zdarzenia. Istnieje również możliwość pracy systemu w Sieci i przesyłania danych na serwer właściciela.

Inteligentny monitoring ma możliwość:

  • tworzyć tak zwane wirtualne ogrodzenie i reagować w momencie, gdy ktoś przekroczy określoną linię, np. połowę odległości ogrodu, lub wyłącznie linię ogrodzenia,
  • wykrywania znikających obiektów, co pozwala szybko określić, czy i co zostało skradzione,
  • zliczać ilość osób przebywających w chronionym obszarze,
  • odczytywać tablice rejestracyjne samochodów podjeżdżających pod ogrodzenie,
  • uruchamiać alarm, gdy samochód odjeżdża z posesji,
  • informować właściciela o pozostawionych w pobliżu ogrodzenia przedmiotów (np. podrzucony przez sąsiada worek ze śmieciami).