Panele laminowane należą do najbardziej popularnych okładzin podłogowych. Łączą w sobie ciepły wygląd drewna i niską cenę. Aby jednak na długie lata zachować ich piękny wizerunek, należy o nie odpowiednio dbać.

Istotne jest podklejenie mebli specjalnymi podkładkami z filcu, aby nie porysować powierzchni. Niezbędne jest też częste odkurzanie podłogi w celu usunięcia piasku i innych zanieczyszczeń, które również mogą powodować zarysowania paneli.

Najistotniejsze jest jednak właściwe mycie podłogi, która jest bardzo chłonna i nieodporna na wodę i niewłaściwe środki czystości.

Używanie zbyt dużej ilości wody może powodować pęcznienie paneli, zaś stosowanie nieodpowiednich środków chemicznych może zniszczyć ich powierzchnię.
W celu profesjonalnego dbania o panele podłogowe, należy stosować następujące preparaty czyszcząco – pielęgnacyjne:

1. Skoncentrowany preparat do ekologicznego mycia paneli laminowanych – TENZI. Łatwo usuwa zabrudzenia z tłuszczu, oleju, brudu i kurzu. Przeznaczony jest nie tylko do mycia paneli podłogowych i ściennych, ale również oklein meblowych i lakierowanego drewna. Cena 1 litra koncentratu wynosi około 20 – 25 zł.

2. W przypadku silnych zabrudzeń paneli, zaleca się intensywny środek czyszczący HG Czyste panele laminowane, do usuwania zabrudzeń z laminowanych paneli –mocowanych również w systemie bezolejowym (na kliki-zatrzaski). Cena 1 litra płynu wynosi około 30 zł. Zużycie przy zastosowaniu środka w stanie rozcieńczonym wynosi 25-50m2 z litra, a w stanie nierozcieńczonym: 10-15m2 z litra.

3. Mycie paneli z jednoczesnym ich nabłyszczeniem umożliwia specjalny środek HG Czyste panele błyszczące. Jest to płyn o świeżym zapachu do mycia, który chroni panele przed zmatowieniem, przeznaczony do systematycznej pielęgnacji paneli laminowanych, również paneli montowanych w systemie bezklejowym. Cena preparatu wynosi około 32 – 35 zł za 1 litr.

4. Szczególne właściwości wykazuje preparat HG – nabłyszczająca warstwa ochronna do paneli laminowanych. Środek zapewnia lśniącą powierzchnię paneli laminowanych, chroni przed intensywnym zabrudzeniem, ścieraniem powierzchni laminatu oraz plamami. Przed jego zastosowaniem należy zastosować środek HG Czyste panele laminowane. Opakowanie o pojemności 1 litra kosztuje około 40 – 45 zł. Wydajność z 1 litra – 60 metrów kwadratowych powierzchni.

Przeczytaj również: