Naturalne drewno jest wciąż idealnym materiałem stosowanym do wykańczania wnętrz i otoczenia budynku. Klasyczne deski sprawiają wrażenie ciepła i przytulności, a jednocześnie tworzą prawdziwą elegancję.

Coraz częściej stanowią materiał na okładziny podłogowe na tarasie. Drewniana podłoga tarasowa to jednak wyzwanie. Narażona jest nie tylko na działalnie skrajnych temperatur, ale przede wszystkim na działanie wilgoci. Stąd bardzo często inwestorzy zastanawiają się nad sensem układanie na tarasie desek, licząc się z ich niszczeniem pod wpływem deszczu, mrozu i zalegającego zimą śniegu.

Poniżej podpowiadamy, jak chronić deski tarasowe przez działaniem tych niekorzystnych warunków.

  1. Pierwszym zadaniem, jakie stoi przed przyszłym posiadaczem drewnianej podłogi tarasowej, jest właściwa izolacja podłoża przed położenie desek. Właściwa hydroizolacja zabezpieczy betonową posadzkę nie tylko przed działaniem wilgoci, ale również innych, niekorzystnych warunków atmosferycznych. W przypadku pominięcia tego etapu, po kilku sezonach mogłoby dojść do degradacji podłoża, a to skutkowałoby koniecznością zerwania drewnianej okładziny, w celu naprawy posadzki. Do izolacji podłoża można wykorzystać klasyczną papę izolacyjną, folię w płynie lub masę bitumiczną. Można również kupić specjalny środek paroprzepuszczalny, szybkowiążący i elastyczny, niewymagający gruntowania. Odporność na deszcz zyskuje już  2-3 godzinach od nałożenia, co pozwala na szybkie przystąpienie do montażu desek.
  2. Drugim elementem zwiększającym trwałość okładziny drewnianej jest dobór odpowiedniego drewna. Należy wybrać gatunki twarde, odporne na wilgoć.
  3. Koniecznym i zapewne najważniejszym punktem prac chroniących deski tarasowe przed zniszczeniem jest ich odpowiednie zaimpregnowanie. Wybierając właściwy produkt nie należy kierować się wyłącznie możliwością nadania drewnu pożądanego koloru, ale przede wszystkim cechami danego preparatu.

Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje środków do impregnacji drewna. Na szczególną uwagę zasługują:

  1. ALTAX – kolorowy impregnat do drewna.  Aktywnie chroni drewno przez 5 lat. Zabezpiecza je przed biokorozją oraz warunkami atmosferycznymi. Wzmacnia powierzchniową strukturę drewna, dekoruje i barwi drewno zachowując jego rysunek, a dzięki dodanej nanotechnologii skutecznie zabezpiecza przed wchłanianiem wilgoci i zabrudzeniami. Ponadto ułatwia oddychanie drewna i oddawanie wilgoci na zewnątrz.
  2. ALTAX olej do drewna – zabezpiecza je przed wodą, zabrudzeniami i czynnikami atmosferycznymi. Zapobiega nadmiernemu wysychaniu i pękaniu drewna. Gwarantuje wyrazisty rysunek drewna, zabezpiecza je przed  promieniowaniem UV. Głęboko wnika w warstwy drewna.
  3. Sadolin Classic HP impregnat powłokotwórczy – to środek głęboko penetrujący, stanowiące doskonałe zabezpieczenie drewna przed czynnikami atmosferycznymi i chroniący je przed grzybami powodującymi siniznę drewna. Dzięki wysokiej zawartości żywic dodatkowo tworzy na powierzchni drewna warstwę ochronną, która wydłuża trwałość zabezpieczenia aż do 6 lat.