Drewno jest najczęściej stosowanym materiałem do budowania ogrodowej architektury. Jego naturalność idealnie komponuje z zielenią ogrodu, dając jednocześnie poczucie oderwania od codziennej betonowej rzeczywistości wielkich miast. Aby jednak drewniane altany, pergole, kwietniki i płotki spełniały właściwie swoją funkcję, co jakiś czas wymagają odnowienia i zabezpieczenia przed niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi.

Największym wrogiem drewna jest wilgoć, nadmierne nasłonecznienie i zmiana temperatury. Ogrodowe altany wystawione są na działanie wszystkich niekorzystnych czynników. Muszą przetrzymać zarówno upadły i temperatury sięgające nawet 40 i więcej stopni Celsjusza, jak również kilkunastostopniowe mrozy. Jesienne deszcze wpływają natomiast na duże nasiąknięcie wilgocią, która z uwagi na spadek temperatur nie jest w stanie już wyparować. Zimą woda zamarza, a następnie po rozmrożeniu niszczy wewnętrzne warstwy drewna, sprzyjając rozwojowi grzybów i pleśni.

Aby zapobiec tym niekorzystnym zjawiskom, należy stosować odpowiednie środki do ochrony i pielęgnacji drewna. Obecnie jednym z najlepszych środków zabezpieczających drewno przed zniszczeniem jest preparat firmy Drewnochron – Bariera Plus. Nadaje się on zarówno do impregnowania nowego drewna jak i do renowacyjnego malowania zniszczonych powierzchni drewnianych. Zaletą preparatu jest łatwość nanoszenia jak również możliwość nadania drewnu wybranego koloru (ciemny i jasny brąz, mahoń, tik cedr). Środek posiada konsystencję żelową, która dopiero pod wpływem pocierania pędzlem o powierzchnie drewna staje się bardziej wodnista, a dzięki temu dokładnie wnika w najgłębsze jego warstwy. Po około 4 godzinach od pierwszego naniesienia preparatu można nakładać kolejną jego warstwę. Dla lepszego efektu konieczne jest pokrycie drewna 2 – 3 warstwami. Jeden litr preparatu wystarcza na pomalowanie 10 – 12 m2. Preparat Bariera Plus zawiera wosk, który na powierzchni drewna tworzy hydrofobową powłokę powodująca „odpychanie” wody od drewna. Dodatkowo środek posiada również filtry UV chroniąc drewno przed szkodliwymi promieniami słonecznymi.

Kolejnym preparatem firmy Drewnochron jest Lakierobejca Extra. Łączy ona zalety aż trzech środków: impregnatu, bejcy i lakieru. Dostępna jest w kilku kolorach (stara sosna, tik, orzech, mahoń, jatoba, cedr himalajski, palisander, mahoń afrykański), dzięki czemu nadaje się zarówno do zabezpieczenia drewna jak i nadania mu dowolnie wybranej barwy. Niewątpliwą zaletą tego produktu jest aż 8 lat ochrony drewna.

Najnowszą ofertą firmy Drewnochron jest Lakierobejca Żelowa. Posiada ona wszystkie zalety tradycyjnej lakierobejcy, a ponadto dzięki żelowej konsystencji i zawartości środka tiksotropowego, łatwo się rozprowadza po powierzchni drewna, nie kapie i nie spływa podczas malowania.

Kolejnym produktem wartym uwagi, jest Lazura Ochronno – Dekoracyjna marki Vidaron. Nazwa Vidaron pochodzi od imienia bohatera mitologii nordyckiej – Vidara, słynnego mieszkańca lasu (Vid znaczy las) i opiekuna drzew. Produkcja lazury oparta jest o wykorzystanie nowoczesnej i unikalnej technologii Teflon® surface protektor, która chroni drewno i jednocześnie znacznie przedłuża jego żywotność. Lazura Vidaron impregnuje drewno, zabezpiecza przed działaniem grzybów i pleśni, chroni przed skutkami działania wody i wilgoci, zabezpiecza przed promieniowaniem UV a jednocześnie dekoruje drewno nadając mu atrakcyjny wygląd zewnętrzny.

Przeczytaj również: