Nie jest możliwe praktyczne urządzenie łazienki bez wykonania sieci mało estetycznych rur. W łazience muszą się przecież znaleźć rury sanitarne, którymi podłączona będzie woda oraz odprowadzone ścieki, a także rury centralnego ogrzewania. Niestety ten wygląd najczęściej burzy ogólnie przyjęty design i stwarza potrzebę ukrycia rur.

Istnieje kilka różnych sposobów bardzo prostego i jednocześnie estetycznego zamaskowania rur łazienkowych. Oczywiście najprościej byłoby na etapie budowy lub generalnego remontu umieścić je pod tynkiem. Niestety rozwiązanie to nie zawsze jest bezpieczne, bowiem konieczne jest pozostawienie dostępu do części instalacji, np. w miejscu podłączenia wody do umywalki i wanny, a także odpływu brudnej wody.

Obecnie najbardziej popularnym sposobem ukrycia rur w łazience jest wykonanie zabudowy gipsowo – kartonowej.

W tym celu konieczne jest wykonanie wpierw stelarza ze stalowych profili, do których przykręcane będą maskujące płyty. Do wykonania obudowy należy wybrać zielone impregnowane płyty G-K ze zwiększoną odpornością na wilgoć – przeznaczone specjalnie do łazienek.

Za pomocą zabudowy gipsowo kartonowej można również wykonać szafki, w których oprócz zamaskowania rur uzyska się dodatkowe miejsce na łazienkowe akcesoria. Drzwiczki szafki można wykonać ze sklejki drewnianej, a następnie okleić je płytkami ceramicznymi lub lustrem, dzięki któremu uzyskuje się efekt optycznego powiększenia łazienki.

Podobnie wykonuje się zabudowę wanny, pod którą ukryje się rury odpływowe i doprowadzające wodę.

Najpierw należy wykonać wokół wanny stelaż, do którego specjalnymi wkrętami mocuje się płytę G-K. Po wykonaniu obudowy w zależności od urządzenia łazienki, można do niej przykleić płytki ceramiczne lub tapetę.

Ważne jest jednak, by podczas zabudowy wanny pozostawić otwór umożliwiający dostęp do syfonu pod wanną. W tym celu można wykorzystać specjalne do tego celu drzwiczki rewizyjne zamykane na magnes (i oklejone tym samym materiałem, co cała zabudowa).

Kolejnym sposobem na ukrycie rur biegnących pod sufitem, jest wykonanie dekoracyjnej podwieszonej zabudowy gipsowo – kartonowej. W tym celu wykonuje się stelaż na styku sufitu i ściany, który w zależności od upodobania może mieć wysokość około 10 – 15 cm i szerokość około 30 – 40 cm. Zaletą takiej zabudowy jest nie tylko skuteczne ukrycie rur, ale również umieszczenie w niej oświetlenia LED, które stanowi nie tylko dodatkowe źródło światła, ale również bardzo oryginalny element dekoracyjny.

Istnieje również możliwość podwieszenia sufitu na całej powierzchni, w którym także można zamontować estetyczne oświetlenie.

Rury odpływowe i doprowadzające wodę do umywalki można ukryć dzięki wykorzystaniu postumentu lub półpostumentu, a także montażu szafki podumywalkowej.

Sposobem na ukrycie rur łazienkowych a jednocześnie wykonanie nowoczesnego designu łazienki jest wykorzystanie specjalnych systemów podtynkowych, dzięki którym można estetycznie zabudować zarówno umywalkę, jak i miskę ustępową i bidet.

Przeczytaj również:
Tagi: