Silikon jest powszechnie używanym środkiem służącym do wykańczania i uszczelniania. Najczęściej znajduje zastosowanie w łazienkach i kuchniach, gdzie skutecznie wypełnia szpary między ścianą a umywalką, wanną, zlewozmywakiem, kabiną prysznicową i blatem kuchennym. Z czasem jednak to idealne wypełnienie traci nie tylko swój estetyczny wygląd, ale również właściwości. Pod wpływem wilgoci warstwa silikonu staje się ciemna, pokryta pleśnią a także całkowicie nieszczelna. Ta sytuacja wymaga usunięcia starego silikonu i nałożenia nowej warstwy wypełnienia.

Usuwanie mechaniczne

Usuwanie starego silikonu można wykonać ostrym narzędziem, np. nożem do cięcia płyt gipsowych lub odpowiednio ostrym nożem kuchennym. Czynność ta jednak wymaga dużej ostrożności, by nie uszkodzić wanny, kabiny prysznicowej lub innej delikatnej powierzchni.

Usuwanie chemiczne

Jednak nawet przy zachowaniu należytej ostrożności i staranności nie jest możliwe całkowite i dokładne usunięcie starej warstwy uszczelniacza. Aby skrócić czas zupełnego oczyszczenia powierzchni z resztek silikonu, warto wesprzeć się odpowiednimi środkami chemicznymi.

Najprostszym z nich jest klasyczny rozpuszczalnik zawierający aceton. Dużo lepszym rozwiązaniem są jednak specjalne preparaty przeznaczone do likwidowania starych wypełnień silikonowych. W sprzedaży dostępne są między innymi: TYTAN REMOVER, Preparat do usuwania silikonu HG, Silicone Remover Soudal, Zmywacz do silikonu Lakma, Sili-Kill Den Braven, Środek do usuwania silikonu Knauf i wiele innych.

Preparaty te mają najczęściej konsystencję żelu, co znacznie ułatwia ich aplikację. Warto jednak zachować ostrożność przy nakładaniu środków na silikon, bo niektóre z nich mogą delikatne uszkadzać powierzchnię wanny lub brodzika. Aby zapobiec ich zmatowieniu zaleca się zabezpieczenie powierzchni stykających się bezpośrednio z warstwą silikonu poprzez naklejenie na nie zwykłej taśmy malarskiej. Na tak przygotowane podłoże należy pędzelkiem nakładać cienką warstwę preparatu i odczekać około 10 – 15 minut. Po tym czasie stary silikon można bardzo łatwo usunąć szpachelką lub podobnym narzędziem. Następnie wystarczy oczyścić powierzchnię wodą z odpowiednim detergentem i można przystąpić do nakładania nowego silikonu.

Uwaga!

Aby maksymalnie wydłużyć okres estetycznego wyglądu i szczelności uszczelnienia silikonowego, należy odpowiednio dobierać środki do konkretnych zastosować. W przypadku łazienek, kuchni, pralni i innych pomieszczeń narażonych na wilgoć, konieczne jest stosowanie specjalnego silikonu sanitarnego. Te środki są odporne na długotrwałe działanie wilgoci, a także odporne na powstawanie grzybów i pleśni.

W sprzedaży dostępne są między innymi silikony sanitarne firm: SOUDAL, TYTAN, CERESIT.

Przeczytaj również: