Komfort akustyczny to dziś jedno z istotniejszych atutów współczesnego mieszkania. Zapewne wszyscy chcemy uniknąć nie tylko dźwięków dobiegających od sąsiadów, ale również stuków o podłogę powstałych w wyniku chodzenia w obuwiu z twardą podeszwą, upadku ciężkich przedmiotów a nawet głośnych zabaw dzieci (na podłodze).

Aby uniknąć tego typu sytuacji, warto zastosować odpowiednie podkłady pod panele, które nie tylko wytłumią niektóre dźwięki w mieszkaniu, ale jednocześnie zmniejszą akustykę stropu, co na pewno docenią sąsiedzi mieszkający piętro niżej.

Aby skutecznie wyciszyć podłogę z paneli, można zastosować dostępne dziś na rynku materiałów budowlanych specjalne pianki, maty i płyty wyciszające.

Najbardziej popularna jest pianka poliuretanowa, która skutecznie zwiększa izolacyjność stropów od dźwięków uderzeniowych. W sprzedaży dostępna jest najczęściej w dwóch wersjach: o grubości 3 mm i 5 mm. Pianka jest bardzo lekka, odporna na wilgoć, łatwa do ułożenia, pozwala na wielokrotne użycie. Sprzedaż na metry bieżące umożliwia kupno wymaganej ilości produktu.

Do pomieszczeń usytuowanych na parterze zaleca się użycie pianki z folią. Oprócz właściwości wyciszających, produkt tworzy również skuteczną warstwę przeciwwilgociową, dzięki czemu zwiększa żywotność podłogi.

Kolejnym produktem godnym polecenia są specjalne podkłady od panele i wielowarstwowe panele drewniane. Odznaczają się one wysoką wytrzymałością na ściskanie, co czyni je idealnymi podkładami pod panele montowane w systemie klik. Ich zastosowanie zmniejsza nasilenie hałasu o polowe, tłumienie dźwięków przestrzennych do 15dB, tłumienie dźwięków uderzeniowych do 26dB, a także pozwala na wyrównanie podłoża do 3 mm. Przedmiotowe podkłady nadają się również do systemów ogrzewania podłogowego. Ich sprzedaż odbywa się jednak tylko w pełnych opakowaniach.

Innym rozwiązaniem są specjalne maty styropianowe z powłoką z aluminizowanej foli polietylenowej. Ich skuteczność izolacyjna jest znacznie mniejsza, aniżeli pianek i podkładów, bowiem dźwięki transmisyjne tłumią do 19 dB, a dźwięki odbite – do 11 dB. Zaletą mat styropianowych jest jednak możliwość znacznego wyrównania powierzchni.

Dość często stosowanym materiałem izolacyjnym jest korek lub gumokorek. Maty lub płyty korkowe umożliwiają wyciszenie dźwięków transmisyjnych do 17-25 dB a dźwięków uderzeniowych (odbitych) do 6-25 dB. W sprzedaży dostępne są w postaci mat lub w rolkach. Ich grubość wynosi od 2 do 6 mm. Niestety największą wadą tego rodzaju produktów jest ich wysoka cena, która w wielu przypadkach jest wyższa niż cena paneli.

Przeczytaj również: