Z biegiem lat zmieniają się zarówno gusta i oczekiwania klientów jak również techniki i materiały stosowane do dekoracji okien. Współczesne rolety, żaluzje i markizy w niczym nie przypominają ciężkich zasłon wieszanych w otworach okiennych mieszkań i domów z poprzedniej epoki.

Dzisiejsi projektanci i producenci łączą ze sobą zarówno funkcjonalność jak i styl. Dążą tym samym do doskonałości, wprowadzając do swoich ofert nowe rozwiązania oraz produkty, będące odpowiedzią na wciąż rosnące zapotrzebowanie rynku. Współczesne żaluzje i rolety, które sukcesywnie wypierają dawne zasłony idealnie podkreślają charakter każdego wnętrza jak również są inspiracją dla osób urządzających swoje mieszkania i domy.

Wyposażając swoje M w ten rodzaj dekoracji okiennych nie trzeba koniecznie zamawiać rolet i żaluzji wraz z montażem. Czynność tą można wykonać samodzielnie, zaoszczędzając w ten sposób niemałe pieniądze.

Zdejmowanie miary

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać przed zakupem rolet i żaluzji jest dokładne ustalenie ich wymiarów.

W przypadku montażu wewnątrz wnęki okiennej szerokość rolet i żaluzji powinna być o 4 cm mniejsza od szerokości ościeżnicy okiennej (po 2 cm z każdej strony). Jeśli zaś chodzi o wysokość, może ona być identyczna jak wysokość ościeżnicy, niemniej dobrze jest jeśli jest mniejsza od niej 2 cm.

W przypadku montażu na zewnątrz wnęki okiennej należy pamiętać, że żaluzja i roleta zamontowana w ten sposób lepiej zakrywa okno i pozwala dostosować stopień zaciemnienia do potrzeb użytkownika. Szerokość żaluzji w tym przypadku powinna być większa o 20 cm od szerokości okna (po 10 cm z każdej strony).

W przypadku montażu do ramy okiennej szerokość rolety i żaluzji powinna być o 3 cm większa niż szerokość szyby (po 1,5 cm z każdej strony). Zamontowana roleta nie powinna utrudniać dostępu do klamki okiennej.

W przypadku montażu do sufitu szerokość żaluzji i rolety musi być większa o 20 cm od szerokości okna (po 10 cm z każdej strony), zaś ich wysokość powinna być co najmniej równa z wysokością wnęki okiennej plus odległość do sufitu.

Montaż rolet i żaluzji

Żaluzje pionowe tzw. wertikale mocuje się zarówno do sufitu jak i do ściany. W pierwszym przypadku montaż odbywa się bezpośrednio do sufitu przy użyciu kołków i wkrętów, natomiast montowanie do ścian wymaga dodatkowo użycia specjalnych wsporników, aby oddalić żaluzję od okna.

Żaluzje poziome można zamontować na cztery sposoby. Pierwszy polega na przymocowaniu żaluzji na ramie okiennej, drugi na ścianie, trzeci na suficie i czwarty między ścianami. Najczęściej uchwyt służący do montażu żaluzji i rolet dołączony do zestawu przez producenta jest na tyle uniwersalny, że można go odpowiednio wykorzystać i zmodyfikować do każdego z wybranych sposobów montażu.

Rolety okienne montuje się podobnie jak żaluzje poziome na ścianie, na ramie okiennej, na suficie i między ścianami. W zależności od rodzaju montażu, producent rolet dołącza do nich odpowiednie uchwyty, które przykręca się do ścian i sufitu za pomocą wkrętów i kołków, lub w przypadku rolet montowanych na ramie okiennej – za pomocą specjalnych taśm dwustronnie klejących. W sprzedaży pojawiły się również rolety, których montaż nie wymaga wiercenia otworów w ramach okiennych ani przyklejania za pomocą taśm. Do ich mocowania służą specjalne nakładane na ramę okienną uchwyty.