Wiertarko – wkrętaki akumulatorowe pojawiły się na polskim rynku narzędziowym znacznie później niż tradycyjne wiertarki, lecz bardzo szybko zyskały dużą popularność. Obecnie trudno sobie wyobrazić wykonanie wielu prac remontowych bez możliwości użycia tego przydatnego narzędzia.

Najważniejszymi parametrami wiertarko – wkrętaki są:

  • Pojemność akumulatora, od której zależy czas pracy do momentu rozładowania i konieczności podłączenia do ładowarki. Pojemność mierzona jest w amperogodzinach – Ah. Najczęściej popularne wiertarko – wkrętaki charakteryzują się pojemnością od 1,3 do 2 Ah.
  • Napięcie akumulatora podobnie jak pojemność akumulatora, wpływa na długość pracy. Wskazane jest, by mniejszej pojemności akumulatora odpowiadał większy woltaż. Najczęściej dostępne w sprzedaży urządzenia posiadają woltaż od 9,6 do 24 V.
  • Szybkość ładowania akumulatora jest bardzo istotnym czynnikiem, który winien być brany pod uwagę przy zakupie konkretnego urządzenia. Im krótszy jest czas ładowania akumulatora, tym mniejsze są przerwy w pracy. W sprzedaży dostępne są urządzenia, wymagające ładowania w czasie około pół godziny, jak również takie, które potrzebują kilku a nawet kilkunastu godzin. Aby zapewnić sobie nieprzerwaną możliwość używania wkrętaki, warto kupić urządzenie zawierające w zestawie drugi akumulator. Dokupienie go w terminie późniejszym niepotrzebnie generuje dodatkowy koszt, bowiem cena zakupu akumulatora wynosi najczęściej więcej niż połowę ceny nowej wiertarko – wkrętarki.
  • Średnica wiercenia jest istotnym parametrem w przypadku planowania wykonywania dużych otworów. W zależności od rodzaju materiału, najczęściej wiertarko – wkrętarki mają możliwość wiercenia otworów do średnicy sięgającej nawet 30 mm (w drewnie) lub 16 mm (w metalu).
  • Funkcja udaru mechanicznego może się przydać wówczas, gdy urządzenie ma być wykorzystane do wiercenia otworów w twardych materiałach, takich jak beton, cegła.
  • Zestaw bitów czyli wymiennych końcówek do wkręcania śrub i wkrętów. Opcjonalne można również zwrócić uwagę na to, by w zestawie znalazł się podstawowy zestaw wierteł.

Najbardziej popularne wiertarko – wkrętarki

Moc

Prędkość

Liczba akumulatorów

Szczególne cechy

TRYTON WIERTARKO-WKRĘTARKA  TLV1237 12 V 2 biegi:

0-400/1150 obr./min

2 szt. – 1,3 Ah

czas ładowania 3 – 5 godz.

– oświetlenie pomocnicze LED
– wyświetlacz LCD pokazujący stan naładowania baterii
VULCAN WIERTARKO-WKRĘTARKA  VLV1472 14,4 V 0 – 550 obr./min 2 szt. – 1,2 Ah

czas ładowania 3 – 5 godz.

– wyświetlacz LCD pokazujący stan naładowania baterii
– samozaciskowy uchwyt wiertarski 10 mm- obrotowy akumulator 360°
MAKITA WIERTARKO-WKRĘTARKA  6281DWAE 14,4 V 2 biegi:

– Obroty biegu jałowego 0-400; 0-1300 1/min

2 szt. – 2,0Ah Możliwość wiercenia w stali 10 mm i w drewnie 25 mm
DeWALT WIERTARKO-WKRĘTARKA  DC727KA 12 V 0-400 / 0-1400 obr/min 2 szt. – 1,3 Ah – możliwość wiercenia w stali 10 mm i w drewnie 25 mm

– jednotulejowy, uchwyt szybkozaciskowy z samoczynną blokadą wrzeciona  ułatwiający mocowanie końcówek,

– elektroniczy hamulec

– wytrzymały silnik chłodzony wentylatorem

Przeczytaj również: