Współczesne wnętrza nie przypominają już swoich poprzednich wcieleń sprzed lat. Zmieniły się nie tylko materiały malarskie, ale również metody i sposoby aranżacji pomieszczeń. Doskonałym pomysłem na uatrakcyjnienie charakteru wnętrza oraz nadanie mu ciekawego i niecodziennego charakteru, są nowatorskie dekoracje ścian przy wykorzystaniu specjalnych szablonów malarskich i naklejek.

Jedną z najbardziej efektownych technik dekoracji ścian pozwalających na dokonanie prawdziwej transformacji przestrzeni mieszkalnej lub użytkowej jest zastosowanie specjalnych szablonów malarskich. Sklepy oferują nam dziś zarówno szablony jednorazowego jak i wielokrotnego użytku. Wybór szablonów jest bardzo duży, podobnie jak ich wielkości i kształty. Każdy wzór można wykorzystać zarówno lewo jak i prawostronnie. Metoda dekoracji ścian przy wykorzystaniu przedmiotowych szablonów nie wymaga specjalistycznego przygotowania, stąd można samodzielnie zmienić wystrój pomieszczeń mieszkania bez konieczności ponoszenia kosztów związanych z opłaceniem fachowców. Aby uzyskać upragniony efekt – wzór bez zacieków i z gładkimi krawędziami – należy przestrzegać żelaznych zasad związanych z używaniem szablonów. Przed rozpoczęciem pracy należy odpowiednio przygotować ścianę. W przypadku dekoracji ściany, która była malowana z dużym wyprzedzeniem, warto ją przetrzeć ściereczką, aby pozbyć się kurzu. Kolejnym krokiem jest przygotowanie narzędzi malarskich, które będą potrzebne podczas pracy. Koniecznym jest oczywiście wybranie odpowiedniego szablonu i farby. Kupując farby, warto wybrać niewielkie opakowania, bowiem wymieniona technika dekoracji nie powoduje dużego zużycia tego materiału kryjącego. Potrzebna będzie również malarska taśma samoprzylepna do przymocowania szablonu na czas malowania i oczywiście odpowiedni pędzel. W praktyce najlepiej sprawdzają się pędzle okrągłe (pierścieniowe) o równym, płasko ściętym włosiu, które najlepiej pokrywają niewielkie przestrzenie w szablonie. W zależności od wybranego wzoru, powinno się mieć kilka pędzli – grubszych i cieńszych. Najlepsze efekty uzyskuje się przy wykorzystaniu jednego koloru farby do jednego wzoru, niemniej bardzo oryginalne efekty uzyskuje się przy zastosowaniu dwóch barw farby i szablonu, który przechodzi z jednej ściany na drugą. Ów niecodzienny efekt polega na pokryciu przyległych ścian dwoma różnymi kolorami farb. Następnym krokiem jest przecięcie lub zgięcie pod kątem 90 stopni szablonu i przyłożenie go w narożniku ściany. Na ścianie pomalowanej kolorem A, wzór szablonu malowany jest kolorem B, a na ścianie B – wzór z szablonu powinien być pomalowany kolorem A. Do takiej metody najbardziej odpowiednie są wzory roślinne o dużych rozmiarach.

Podobne efekty dekoracyjne uzyskuje się przy wykorzystaniu specjalnych naklejek do ścian. Jednymi z najnowocześniejszych produktów w tej branży jest nowa linia produktów firmy MAGNAT – czyli welurowe dekoracje ścienne. Nowa kolekcja tych samoprzylepnych dekoracji ściennych to 30 różnych motywów w 3 atrakcyjnych kolorach, co stanowi łącznie 90 welurowych dekoracji ściennych. Mogą być one naklejone na każdą gładką powierzchnię, tj. ścianę, płytki ścienne a nawet lustro. Naklejki wykonane z weluru, mają aksamitną fakturę i efektownie prezentują się na ścianie lub innym podłożu. Welur jest materiałem grubszym niż tradycyjne folie samoprzylepne, stąd efekt uzyskany przy jego zastosowaniu jest bardziej przestrzenny i dający lepszy efekt.