Jeżeli podjeliście już decyzję: wanna czy prysznic i zdecydowaliście się na prysznic, w następnym kroku należałoby odpowiedzieć na następujące punkty, aby w przyszłości cieszyć się przyjemną i zarazem bezpieczną kąpielą pod prysznicem.
1. Brodzik czy podłoga wyłożona kafelkami: na czym chciałbyś stanąć?
Zanim będziesz mógł cieszyć się prysznicem, musisz podjąć fundamentalną decyzję, a mianowicie na czym chciałbyś stać podczas brania prysznicu. Do wyboru masz dwie możliwości brodzik czy podłoga z płytek ceramicznych.
Brodzik
- Brodziki kosztują zwykle mniej niż płytki, są łatwiejsze w montażu i mogą służyć przez wiele lat.
- Włosy, woda, brud lub mydło mają zwykle mniejszą przyczepność niż w przypadku płytek i łatwiej się je czyści
- Kolor tylko biały? Obecnie dostępna jest również szeroka gama kolorów brodzików, jak również dostępnych rozmiarów
- Zabezpieczenie zapewnia powłoka antypoślizgowa w postaci maty antypoślizgowej.
Podłoga z płytek
- Duży wybór płytek ceramicznych pozwala na bardzo indywidualne dopasowanie do wystroju dodatkowo prysznic w tych samych kafelkach co cała łazienka sprawi, że Twoja łazienka będzie wyglądać na większą.
- Kształt, kolor czy wzór – wszystko zależne wyłącznie od Twojej wyobraźni
- Przy odpowiedniej pielęgnacji płytki zużywają się bardzo mało – w przeciwieństwie do spoin, na których również zbiera się brud.
- Różne klasy antypoślizgowości zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa.
2. Maksymalna swoboda poruszania się?
Czy chcesz teraz maksymalnego komfortu w łazience, a także mieszkać samodzielnie na starość? Buduj bez barier.
Dostępność reguluje norma DIN 18040-2. Wybór kryteriów: Prysznic bez barier nie może mieć krawędzi między strefą prysznica a resztą łazienki. Powierzchnia podłogi prysznica bez barier musi mieć co najmniej 120 x120 cm, może mieć maksymalnie dwa centymetry głębokości i najlepiej jest zaprojektowana jako nachylenie. Minimalna szerokość wejścia pod prysznic bez barier to 80 cm, a konstrukcja ściany musi umożliwiać doposażenie np. w składane siedzisko lub uchwyt.
3. Elementy ułatwiające branie prysznica – armatura sanitarna
osiągalność
Montażu aramtury na wysokości od 85 do 105 cm, tak aby można do nich sięgać również siedząc. W przypadku baterii jednouchwytowych uchwyt powinien być skierowany w dół.
temperatura wody
Polegaj na bateriach, w których można dokładnie ustawić temperaturę, które utrzymują odczuwalną temperaturę na stałym poziomie i ograniczają temperaturę maksymalną.
trzymać i siedzieć
Uchwyty do chwytania i podtrzymywania lub siedzisko zapewniają pewny chwyt i zwiększają stabilność. I to nie tylko sprzęt z realną wartością dodaną na starość.
powierzchnie
Armatura, w której elementy przewodzące ciepłą wodę są dodatkowo i po prostu pozostają zimne.
4. Z drzwiami czy bez?
W zależności od dostępnej przestrzeni w łazience właściwie wszystko jest możliwe. Od wnęki do wchodzenia po całkowicie otwarty prysznic na środku łazienki.
Otwarta kabina
Jeśli chcesz, możesz obejść się bez przegrody prysznicowej pod prysznicem. Większe łazienki mają tutaj przewagę, ponieważ są mniej narażone na zachlapanie wodą. W przypadku wybrania ścianki działowej wersja szklana wygląda bardzo elegancko, ale należy ją zdjąć po prysznicu, aby uniknąć zacieków. Ponadto przy otwartej kabinie prysznicowej para wodna szybciej rozprowadza się po pozostałej części łazienki, w tym po zaparowanych lustrach. Chłodniejsze powietrze z pomieszczenia może również dostać się do strefy prysznica, co jest mniej komfortowe.
Kabina z drzwiami
Zamknięty prysznic ma co najmniej jedne drzwi. Czy to obracanie, obracanie, przesuwanie, wahadło, czy składanie: istnieje rozwiązanie dla każdej wielkości łazienki. Warianty z dwojgiem drzwi otwieranych w poprzek narożnika zapewniają bardzo wygodne wejście. Zamknięty prysznic lepiej chroni łazienkę przed bryzgami wody, co jest wielką zaletą, jeśli chcesz zainstalować boczne dysze masujące. Jednak kabina prysznicowa powinna zawsze dobrze wysychać, w przeciwnym razie ma tendencję do pleśnienia bardziej niż otwarta konstrukcja.