Wiertarka to jedno z podstawowych elektronarzędzi, które powinno znaleźć się w każdym domu. Zanim jednak podjęta zostanie decyzja o zakupie konkretnego urządzenia, warto wpierw zapoznać się z rankingiem najchętniej kupowanych przez Polaków wiertarek.

Przegląd popularnych marek

Od wielu lat prym na polskim rynku elektronarzędzi wiedzie niemiecka firma Bosch, znana jako producent urządzeń przemysłowych, narzędzi, techniki motoryzacyjnej i urządzeń wyposażenia domów. Popularność marki sprawia, że wszystkie wyroby opatrzone logo Bosch zyskują od razu większy wskaźnik sprzedaży, mimo iż produkty innych producentów posiadają takie same parametry techniczne. Szacuje się, że udział formy Bosch w rynku najczęściej kupowanych wiertarek wynosi około 22%.

W ostatnich latach największym konkurentem Boscha w rankingu wiertarek jest japońska firma Makita, specjalizująca się w produkcji elektrycznych i spalinowych narzędzi. Stuletnia tradycja firmy oraz zdecydowanie węższa (niż w przypadku Boscha) specjalizacja produkcji przynosi jej coraz wyższe udziały w rynku wszystkich elektronarzędzi. W przypadku wiertarek wynosi on około 20% rynku.

Trzecie miejsce bez wątpienia należy do amerykańskiego koncernu Black&Decker specjalizującego się w produkcji elektronarzędzi oraz urządzeń AGD. Należy jednak zaznaczyć, że firma Black&Decker prowadzi kilka filii produkujących elektronarzędzia pod innymi nazwami, m.in.: DeWalt, PricePfister i Kwikset. To właśnie wiertarki DeWalt zajmują trzecie miejsce w rankingu najchętniej i najczęściej kupowanych wiertarek. Udział DeWalt w rynku wiertarek wynosi prawie 10%, a udział wiertarek Black&Decker wynosi ponad 8,5%. Na dalszych pozycjach plasują się wiertarki firm: Matebo, Hitachi, Celma, Einhell, Skil i Topex.

Przegląd najpopularniejszych wiertarek

Wiertarka Makita HR2810 pozwala na wiercenie w 3 trybach: zwykłe wiercenie, wiercenie z udarem i dłutowanie. Posiada zdolność wiercenia w betonie: 28mm, w stali: 13 mm, w drewnie: 32mm a wiertłem koronkowym 80 mm.
Energia pojedynczego uderzenia wynosi 2,9J. Urządzenie posiada kompaktową obudowę silnika typu L oraz wygodną, ergonomiczną rękojeść wykonaną z gumy. Moc znamionowa wiertarki to 800W, prędkość obrotowa wiertła na biegu jałowym: 0-1.100 obrotów na minutę.
Częstotliwość udarów na biegu jałowym: 4.500/min. Wiertarka wyposażona w uchwyt narzędziowy SDS-Plus, oraz sprzęgło przeciążeniowe zabezpieczające elektronarzędzie przy zablokowaniu wiertła.

Wiertarka Makita HR2470 to lekki młot udarowo-obrotowy z opcją kucia charakteryzujący się dużą trwałością, funkcjonalnością i bardzo wysoką wydajnością. Jest niezawodna i łatwa w użyciu, pozwala na wiercenie w drewnie (32 mm), betonie (24 mm), kamieniu i stali (13 mm), kucie, podkuwanie, dłutowanie i wiercenie udarowe. Urządzenie wyposażone jest w osłonę przeciwpyłową uchwytu narzędziowego, rękojeść przeciwpoślizgową, uchwyt  narzędziowy SDS-Plus, sprzęgło przeciążeniowe zabezpieczające elektronarzędzie przy zablokowaniu wiertła a także przesuwny uchwyt ułatwiający wymianę narzędzia. Wiertarka daje możliwość 40-stopniowego przestawienia przecinaka oraz możliwość zmiany obrotów w prawo/lewo. Moc znamionowa 780W.

Młotowiertarka DeWALT SDS-Plus D25013K to wysokiej klasy urządzenie, dające możliwość wiercenia otworów w murze i betonie o średnicy od 4 do 22 mm, w drewnie 30 mm, w metalu 13 mm, a w przypadku wiercenia wiertłem koronkowym 50 mm. Istnieje również możliwość włączenia obrotów do lekkiego kucia w betonie i cegle. Zaletą urządzenia jest niski poziom wibracji, niewielka waga, włącznik w możliwością płynnego zwiększania prędkości obrotowej oraz posiadanie sprzęgła bezpieczeństwa gwarantującego bezpieczeństwo w przypadku nagłego zakleszczenia wiertła. Energia udaru wynosi 1,8 J, moc pobierana 650W, moc użyteczna 300 W. Urządzenie wyposażone w uchwyt SDS-Plus.

Wiertarka udarowa Black&Deker KR504CRE umożliwia wiercenie w betonie (13 mm), stali (13 mm) i drewnie (20 mm).Urządzeniewyposażone wysokiej jakości szybkozaciskowy uchwyt 13 mm, drugą rękojeść zapewniającą dodatkową sterowalność, mocniejszy udar i blokadę wrzeciona. Elektroniczne sterowanie prędkością pozwala na pełną kontrolę podczas wiercenia i wkręcania. Parametry techniczne: moc – 500W, liczba biegów – 1, liczba obrotów – 0-2800/min, liczba udarów – 48000.

Młot udarowy EINHELL BT-HR1600 to urządzenie przeznaczone jest do wiercenia

udarowego w betonie, kamieniu i cegłach oraz do dłutowania przy zastosowaniu odpowiednich wierteł i dłut. Młot wyposażony jest ogranicznik głębokości, funkcję zatrzymania udaru, funkcję zatrzymania obrotów, element zbierający kurz a także dodatkowy uchwyt zwiększający bezpieczeństwo podczas wiercenia. Parametry techniczne: moc – 1600W, Liczba obrotów biegu jałowego – 800, liczba udarów – 3900.

Przeczytaj również: