Jeśli myślisz o zakupie starego domu, możesz zmierzyć się z rozległymi pracami remontowymi. Może to być modernizacja systemu grzewczego, odnowienie tynku czy wymiana dachu i/lub okien. Jeśli dom jest również budynkiem zabytkowym, staje się to naprawdę skomplikowane i prawdopodobnie również drogie. Należałoby najpierw sprawdzić, jakie remonty domu przypadną po zakupie i czy będą opłacalne. Jeśli cena zakupu i koszty remontu przewyższają koszty postawieniu nowego domu, trzeba o tym pomyśleć.
Aby dowiedzieć się, jakie prace remontowe należy przeprowadzić i jakich kosztów należy się spodziewać, należy powołać eksperta, który oceni:
- W jakim stanie jest dach? Pokrycie nowego dachu nie stanowi problemu. Jeśli jednak cała konstrukcja dachu miejscami ugina się, prawdopodobnie będzie musiała zostać całkowicie przebudowana. Takie uszkodzenia przemawiają za wyburzeniem budynku. Czytaj więcej
- W jakim stanie są ściany, mur i tynk? Jeśli mur jest przemoczony, należy go osuszyć, uszczelnić i odmalować.
- Zajrzenie do skrzynki na bezpieczniki szybko pokaże, czy instalacja elektryczna jest przestarzała i wymaga wymiany.
- Ustawa o Energetyce Budowlanej nakazuje również remontów, które nabywcy starych budynków muszą wykonać w ciągu dwóch lat. Obejmuje to na przykład wymianę niektórych przestarzałych systemów grzewczych.
Przy pracach modernizacyhnych należy wykonać plan. Często obowiązuje zasada: pracuj od góry do dołu i od zewnątrz do środka. W zależności od pracy do wykonania przydatna może być inna kolejność.