Większość właścicieli prywatnych posesji decyduje się na montaż metalowego ogrodzenia. Niestety tego rodzaju płot z biegiem lat może stracić swój blask i piękny, nowy wygląd. Działanie szkodliwych warunków atmosferycznych, takich jak naprzemienne upały, ujemne temperatury i duża wilgoć, powodują liczne odbarwienia koloru, ślady rdzy i nawet odpadanie płatów farby. Najlepszym okresem na szybką renowację metalowego ogrodzenia jest z pewnością wiosna.

Chcąc naprawić uszkodzenia na powierzchni metalowych przęseł ogrodzenia, nie wystarczy pomalować je nową warstwą farby. Pierwszą czynnością, od której należy rozpocząć naprawę płotu, jest konieczność usunięcia starej warstwy farby, szczególnie w miejscach, w których ma miejsce jej złuszczanie lub wystąpiły ślady rdzy.

Do tej czynności można użyć zwykłego papieru ściernego lub specjalnej metalowej szczotki ręcznej, szczotki tarczowej lub doczołowej instalowanej na wiertarce. Bez usunięcia starej powłoki może dojść do szybkiego odchodzenia dużych płatów nowej warstwy farby.

Kolejnym zadaniem w procesie odnowy ogrodzenia jest zabezpieczenie miejsc, w których zauważa się ślady rdzy. W tym celu można zastosować specjalne preparaty antykorozyjne, które nie tylko usuną ślady korozji, ale jednocześnie zabezpieczą ogrodzenie przed dalszym uszkodzeniem.

Po usunięciu rdzy należy przygotować metalowe przęsła ogrodzenia do malowania. Warto wpierw nałożyć farbę podkładową (bazę), która nie tylko wzmocni efekt przyczepności do podłoża, ale przede wszystkim zabezpieczy powierzchnię ogrodzenia przed wystąpieniem korozji.

Wśród dostępnych na rynku produktów zaleca się stosowanie produktów TIKKURILA EVERAL, w tym emalii chlorokaluczukowej i emalii alkidowej (połysk, półpołysk, półmat, mat).

Oprócz wyżej wymienionych, można również zastosować tradycyjne farby marki NOBILES przeznaczone do malowania drewna i metalu.

Alternatywnie można również zastosować antykorozyjną farbę Nobiles Stalochron, którą można stosować nawet bezpośrednio na rdzę. Przeznaczona jest ona do dekoracyjno – ochronnego pokrywania żeliwnych i stalowych powierzchni zarówno wewnątrz pomieszczeń jak i na zewnątrz. Oprócz ogrodzeń można nią również malować balustrady oraz metalowe elementy małej architektury ogrodowej.

Przeczytaj również: