Wiertarka to jedno z podstawowych elektronarzędzi, które na pewno przyda się w każdym domu. Nawet zwykłe powieszenie na ścianie obrazka, lustra lub szafki wiszącej wymaga użycia wiertarki.

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje wiertarek. Różnią się one między sobą marką, producentem, mocą, rodzajem udaru, rodzajem uchwytu i posiadaniem dodatkowych funkcji.

Jaka wiertarka do użytku domowego?

  1. Dla potrzeb domowych wystarczy urządzenie o mocy do 600 W.
  2. W przypadku planowania dużego remontu i konieczności wiercenia w bardzo twardych materiałach należy kupić urządzenie o mocy 800 – 1000 W.
  3. Z uwagi na konieczność wiercenia w betonowych ścianach, zaleca się zakup wiertarki z udarem.
  4. Gdy istnieje potrzeba częstego używania wiertarki w miejscu, gdzie trudno jest doprowadzić energię elektryczną – warto rozważyć wybór wiertarki akumulatorowej. Komfort pracy zapewni na pewno dodatkowy akumulator.
  5. W przypadku planowania dużego remontu wiążącego się ze skuwaniem tynku lub płytek ceramicznych, należy kupić młotowiertarkę z udarem pneumatycznym.
  6. Wygodniejsza będzie wiertarka lżejsza. Im jej ciężar jest większy, tym szybciej męczą się ręce podczas wiercenia.
  7. Dodatkowym parametrem wiertarki jest regulacja obrotów. Pozwala ona na łatwe dostosowanie szybkości wiercenia (obrotów) do średnicy wiertła i rodzaju materiału.
  8. Niektóre wiertarki posiadają możliwość regulacji biegów. Niższy pozwala na wiercenie otworów o dużych średnicach.
  9. W dostępnych wiertarkach występują różne rodzaje uchwytów: samozaciskowy (pozwala na szybką wymianę wiertła), kluczykowy i SDS (w wiertarkach z udarem pneumatycznym).
  10. Przy zakupie warto również zwrócić uwagę na długość kabla. Im dłuższy, tym wygodniejsze jest wiercenie i łatwe przemieszczanie się w remontowanym pomieszczeniu (bez konieczności używania przedłużacza lub częstej zmiany miejsca podłączenia wiertarki).

Przeczytaj również: