ZAPYTAJ O CENĘ MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH. ZADZWOŃ 506 705 839

Ściany zewnętrzne każdego budynku powinny spełniać szereg podstawowych funkcji. Do najważniejszych należy przenoszenie obciążeń, izolacja termiczna oraz izolacja akustyczna. Ponadto ściany zewnętrzne powinny stanowić skuteczną zaporę przeciwwilgociową i przeciwogniową oraz tworzyć estetyczną elewację budynku.  Obecnie najczęściej branym pod uwagę elementem mającym wpływ na wybór odpowiedniego materiału budowlanego jest wspomniana wyżej izolacja termiczna. Podstawowym parametrem określającym właściwości izolacyjności termicznej jest współczynnik przewodzenia ciepła λ o jednostce W(mK). Im mniejsza jego wartość, tym izolacja cieplna jest lepsza. Współczynnik ten jest stały dla różnych grubości materiału budowlanego. Inny współczynnik przenikania ciepła U określa natomiast termoizolacyjność materiału o określonej grubości. Dobre ściany zewnętrzne powinny charakteryzować się niskim współczynnikiem U. Zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie normami wynosi on 0,3 W(m2K), niemniej zalecany jest nawet niższy – 0,25 W(m2K). Przed zakupem elementów do budowania ścian warto również sprawdzić, czy posiadają one dokumenty potwierdzające ich jakość. Zdarza się bowiem, że oferowane do sprzedaży materiały budowlane nie zawsze posiadają deklarowane właściwości i spełniają wymagania norm i aprobat.

Do wznoszenia ścian nośnych oraz działowych tradycyjnych budynków budowanych tradycyjnymi metodami wykorzystuje się bardzo różnorodne materiały budowlane. Najbardziej popularna jest ceramika tradycyjna, czyli cegły pełne, cegły modularne, kratówki i dziurawki. Do tej kategorii produktów zalicza się także różnego rodzaju pustaki, np. ścienne, stropowe, wentylacyjne i spalinowe. Szczególnym rodzajem ceramiki są pustaki Porotherm (zamów teraz). Łączą one zalety ceramiki tradycyjnej, takie jak wytrzymałość, trwałość, zdolność „oddychania” i akumulacji ciepła z wymogami współczesnego, szybkiego i ekologicznego budowania. Można z nich wykonać wszystkie rodzaje ścian. Pustaki Porotherm charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi, co umożliwia zastosowanie ich do budowy jednowarstwowych ścian zewnętrznych bez docieplenia.

Nowością na rynku materiałów budowlanych jest ceramika poryzowana nazywana również ceramiką ciepłą. Ten szczególny rodzaj asortymentu budowlanego charakteryzuje się szeroką gamą grubości oraz kształtów pustaków, począwszy od podstawowych prostopadłościanów aż po pustaki narożnikowe, połówkowe oraz belki nadprożowe. Tak szeroka gama pustaków powala na ograniczenie prac związanych z cięciem elementów, które w przypadku ceramiki nie należą do łatwych czynności.

Godne uwagi są również nowoczesne elementy wapienno – piaskowe, czyli tzw. silikaty. Na rynku dostępne są one w postaci pełnych cegieł pełnych (zamów teraz) i drążonych jak również pustaków pełnych i drążonych. Silikaty produkowane są wyłącznie z naturalnych surowców takich jak piasek (90%), wapno (7%) oraz woda (3%). Podczas produkcji piasek i wapno nasycone parą wodną twardnieją tworząc „sztuczny kamień” o dużej wytrzymałości. Spośród wszystkich materiałów budowlanych wykorzystywanych do wznoszenia ścian murowanych, silikaty mają najwyższą wytrzymałość na ściskanie, zapewniając maksymalne bezpieczeństwo użytkownikom budynków.

Do wykonania skomplikowanych rozwiązań architektonicznych najbardziej przydatne są elementy wykonane z betonu komórkowego. W składach budowlanych dostępne są zarówno proste bloczki jak i kształtki nadprożowe (lewe i prawe). Ich największym atutem jest łatwa obróbka umożliwiająca w prosty sposób uzyskać pożądane kształty elementów budowlanych.

Nowoczesnym materiałem budowlanym jest natomiast keramzytobeton. W punktach handlowych dostępny jest on pod postacią bloczków, pustaków oraz elementów uzupełniających, takich jak nadproża lub narożniki. Szczególnym rodzajem materiałów budowlanych z wykorzystaniem keramzytobetonu są elementy z wypełnieniem materiałem termoizolacyjnym (np. styropian), gwarantującym wyższą izolację termiczną ścian.

ZAPYTAJ O CENĘ MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH. ZADZWOŃ 506 705 839