Jeszcze do niedawna jedynymi narzędziami potrzebnymi do malowania, były pędzle. Dzisiejsze metody malarskie zostały wzbogacone o malowanie wałkiem i malowanie natryskiem. Nie oznacza to jednak, że tradycyjne pędzle zostały całkowicie wyparte z branży.
Malowanie pędzlem sprawdza się najbardziej przy malowaniu powierzchni chropowatych. Użycie odpowiedniego pędzla pozwala na precyzyjne zagruntowanie powierzchni jak również równomierne rozprowadzenie farby. Odpowiednio dobrany pędzel zarówno do gatunku farby jak i rodzaju podłoża, gwarantuje wysokie efekty pracy. Przykładowo pędzle z włosia naturalnego z uwagi na fakt dużej absorpcji wody i deformacji pod jej wpływem, nie są zalecane do malowania farbami wodorozcieńczalnymi. Są za to idealne do malowania farbami olejnymi, emaliami i lakierami bezbarwnymi.
Bardziej uniwersalne są pędzle wyprodukowane z włosia syntetycznego, np. z nylonu lub poliestru, które nadają się zarówno do malowania farbami wodnymi jak i olejnymi.
W sprzedaży dostępne są pędzle o różnych kształtach ułożenia włosia – przeznaczone do malowania różnych powierzchni. Pędzel płaski używa się głównie do malowania miejsc trudno dostępnych, takich jak narożniki ścian i sufitów, miejsc w pobliżu kaloryferów, ościeżnic lub gniazdek elektrycznych. Jest on idealny do malowania farbami olejnymi, niemniej można go również stosować do gruntowania podłoża lub malowania farbami emulsyjnymi. Inny rodzaj pędzla, tzw. ławkowiec służy do pokrywania powierzchni farbami emulsyjnymi, akrylowymi i klejowymi oraz do gruntowania podłoża. Najczęściej wykorzystywany jest do malowania ścian i sufitów. Pędzel okrągły znajduje największe zastosowanie do malowania farbami olejnymi stolarki okiennej, grzejników i rur.
Wałki malarskie są stosowane głównie do malowania ścian farbami emulsyjnymi oraz lamperii farbami olejnymi. Ich największą zaletą jest szybkość malowania oraz łatwość nanoszenie farby. Najczęściej stosowane są do malowania bardzo dużych i płaskich powierzchni. Do produkcji wałków malarskich wykorzystuje się materiały syntetyczne jak i naturalne. Różnią się one między sobą grubością i długością włosa. Te o grubym i długim włosiu posiadają większą chłonność a tym samym ich wydajność jest większa. Są one idealne do malowania podłoża chropowatego, bowiem lepiej i głębiej rozprowadzają farbę. Aby natomiast uzyskać efekt bardzo gładkiej powierzchni, warto użyć wałka o krótszym włosiu. Wałki z tworzyw syntetycznych są bardziej odpowiednie do malowania farbami wodorozcieńczalnymi natomiast wałki z włosia naturalnego np. z włosia kóz lub owczej wełny nadają się zarówno do farb wodorozcieńczalnych jak i rozpuszczalnikowych. Malowanie wałkiem wymaga również skompletowania innych akcesorii. Niewątpliwie w zestawie malarskim powinny znaleźć się również kratki i kuwety potrzebne do odsączenia nadmiernej ilości farby na wałku oraz przedłużka teleskopowa, przydatna w czasie malowania sufitów i wysokich ścian.
Do nowoczesnych metod malarskich należy bez wątpienia zaliczyć malowanie natryskiem, które w porównaniu z malowaniem pędzlem lub wałkiem, jest o wiele bardziej wydajne. Zaletą tej metody jest również możliwość uzyskania niezwykle efektownych elementów dekoracyjnych. Jedyną wadą tej metody jest konieczność posiadania specjalistycznego sprzętu, którego zakup jest niestety sporym wydatkiem. W praktyce (w zależności od rodzaju urządzenia) stosuje się dwie metody malarskie, tj. natrysk pneumatyczny i natrysk bezpowietrzny. Pierwszy z nich, czyli pneumatyczny polega na rozpylaniu farby strumieniem sprężonego powietrza. Dzięki tej metodzie uzyskuje się niezwykle gładki wygląd powłoki, niemniej jej wadą są duże straty farby. O wiele bardziej wydajny jest natrysk bezpowietrzny (hydrodynamiczny lub airless) polegający na rozpylaniu farby w wyniku szybkiego przepływu przez specjalną dyszę rozpylającą, przy czym nie styka się ona ze sprężonym powietrzem. Metoda ta pozwala na uzyskanie grubszej warstwy przy jednoczesnej znacznej wydajności. Jej minusem jest natomiast posiadanie specjalnego wysokociśnieniowego agregatu