Przejdź do treści

Aranżacja łazienki

Łazienka nie należy do pomieszczeń, w których spędzamy bardzo dużo czasu, niemniej jest miejscem, w którym zaczynamy i kończymy każdy dzień.

Aranżację łazienki utrudnia zapewne jej niewielki metraż, duża ilość rur odpływowych, a także świadomość, że położone na ścianach i podłodze płytki jest trudniej zmienić aniżeli farbę na ścianach pozostałych pomieszczeń. Równie trudno jest wymienić zabudowaną wannę lub kabinę natryskową.

Przed przystąpieniem do samodzielnej aranżacji łazienki warto zdefiniować podstawowe jej elementy, tj. przybliżony kolor płytek, wybór wanny lub natrysku a także określić ilość i funkcjonalność mebli.

Najtrudniejszy wydaje się wybór płytek. Wynika on przede wszystkim z dużej dostępności i różnorodności tych produktów. W sprzedaży znajdziemy płytki o różnej fakturze, barwie, ścieralności, a także w różnych wymiarach i kształtach. Pamiętać należy, że ciemne barwy optycznie pomniejszają pomieszczania, zaś jaśniejsze – powiększają. Do dużych łazienek poleca się płytki w większych rozmiarach, natomiast w mniejszych łazienkach winny być położone nieco mniejsze płytki, aby nie spowodować efektu ułożenia kilku płytek na całej ścianie lub całej powierzchni podłogi. Warto również pamiętać, że elementem wizualnie zwiększającym łazienkę jest lustro.

Komfortową wydaje się być sytuacja, kiedy to duża łazienka pomieści zarówno wannę jak i natrysk lub w domu znajdują się dwie łazienki. Niestety w sytuacji konieczności dokonania wyboru między takim wyposażeniem łazienki powinno się dostosować zakup do zwyczajów i upodobań domowników. Wanna sprawdza się na pewno w długie zimowe wieczory, kiedy to umożliwia nie tylko zwykłą kąpiel, ale również relaks i ogrzanie po przyjściu do domu z mroźnego powietrza. Kabina natryskowa jest zaś bardziej wygodna wówczas, gdy chcemy się szybko odświeżyć w upalne dni a także dla osób starszych z dysfunkcją narządów ruchu. Pewnym kompromisem może okazać się montaż wanny ze specjalnym parawanem nawannowym, który po rozłożeniu zamienia wannę w kabinę.

Z wyborem wanny i kabiny prysznicowej wiąże się również wybór baterii i panelu natryskowego. Obecnie na rynku oprócz tradycyjnych baterii ściennych znajdują się nowoczesne baterie trzy-, cztero- lub nawet pięciootworowe. Przykładem są baterie Armatury Kraków z serii SYMETRIC – będące efektem połączenia klasyki z elegancją minimalizmu. Ciekawą propozycją są też baterie podtynkowe. Jest to rozwiązanie dla osób, które chcą, aby na ścianie była widoczna jedynie płytka montażowa z uchwytem bądź pokrętłem do regulacji strumienia wody, a także przełącznik i wylewka – reszta znajdować się będzie w ścianie.

Elementem łazienki jest oczywiście miska WC. Obecnie najczęściej mocuje się zestawy podtynkowe z miskami wiszącymi i deskami wolnoopadającymi. Taki wybór to niewątpliwie postawienie na nowoczesność i łatwość utrzymania czystości. Uzupełnieniem każdej łazienki są też różnorodne akcesoria łazienkowe (dozowniki mydła, lustra, wieszaki i uchwyty) wpływające nie tylko na jej funkcjonalność, ale jednocześnie także tworzące styl i charakterystyczny wystrój.

Wydaje się, że różnorodność materiałów budowlanych i elementów wyposażenia wnętrz pozwala właścicielom domów tworzyć niepowtarzalne aranżacje nie tylko łazienek, ale i całych mieszkań. Oprócz nieograniczonej dostępności do nowości na rynku wnętrzarskim, obecnie można również skorzystać z niezwykle cennych porad specjalistów tej branży. Za niewielkie pieniądze możliwe jest zamówienie projektu aranżacji całego mieszkania bądź pojedynczych jego pomieszczeń. W przypadku urządzania łazienki, coraz częściej znaleźć można oferty wykonania projektu wizualizacji za darmo. Nowoczesne sklepy i składy materiałów budowlanych i wyposażenia wnętrz oferują projekt łazienki w cenie zakupionych płytek.