Kabiny prysznicowe na stałe zagościły w naszych domach i stanowią niemałą konkurencję dla tradycyjnych wanien. Ich przewagą jest na pewno duża wygoda, krótki czas kąpieli a także znaczna oszczędność wody. Szacuje się, że oszczędności z tego tytułu mogą wynosić nawet 70%.
Kabiny prysznicowe są wręcz nieodzownym elementem wyposażenia łazienek osób starszych lub chorych, dla których wejście do wanny stanowi problem.
Obecnie sprzedawcy oferują bardzo szeroki wybór kabin prysznicowych, począwszy od najprostszych wzorów po bardzo oryginalne modele stanowiące połączenie funkcjonalności i wyjątkowego designu.
Najczęściej podstawowym kryterium wyboru kabiny prysznicowej jest zasobność portfela klienta i indywidualne preferencje w zakresie sposobu urządzenia łazienki.
Najczęściej kształt kabin umożliwia ich usytuowanie w narożniku pomieszczenia, co pozwala na ekonomiczne wykorzystanie niewielkiej powierzchni łazienki. Zwykle kształt kabin przystosowany jest do brodzików o szerokości boku 80 i 90 cm, przy czym najbardziej popularne są kwadratowe i półokrągłe. Możliwe jest zamontowanie kabiny na niskim brodziku – około 7 cm, oraz na głębokim – około 30 cm. Wysoki brodzik posiada dodatkową funkcję: można w nim kąpać małe dzieci, a nawet zrobić niewielkie pranie ręczne.
Kabiny prysznicowe produkowane są z różnorodnych surowców. Najczęściej elementy przezroczyste wykonane są ze szkła lub surowców sztucznych (plexi, polistyrenu). Ścianki kabiny mogą być gładkie, cieniowane, o porowatej strukturze, przyciemniane i z konkretnymi wzorami.
W droższych wersjach kabin, ścianki pokryte są specjalną powłoką uniemożliwiającą osadzanie się kamienia.
Przy wyborze kabiny należy rozważyć również sposób otwierania drzwi. W większych pomieszczeniach można zainstalować kabinę z drzwiami otwieranymi na zewnątrz, natomiast w mniejszych łazienkach wskazane są drzwi przesuwne poruszające się po plastikowych tulejkach. To właśnie zawiasy i tulejki ulegają najczęstszym uszkodzeniom, więc przy zakupie warto zwrócić uwagę na ich jakość, lub wcześniej zapoznać się z opiniami klientów o jakości konkretnej kabiny.
W dużych łazienkach, w których znajdują się wnęki, lub można zbudować specjalne ścianki działowe warto rozważyć montaż samych drzwi prysznicowych – bez brodzika. Jest to rozwiązanie nietuzinkowe a jednocześnie bardzo wygodne. Szczególnie jest ono doceniane przez osoby starsze (niepełnosprawne), które mają problem z wejściem do tradycyjnego brodzika. Istnieje możliwość wjechania do niech nawet na wózku inwalidzkim. Dodatkowym ułatwieniem dla tych osób może być montaż specjalnych krzesełek i uchwytów.
Kolejną kwestią, o której należy pamiętać przy kupnie i montażu kabiny, jest wybór odpowiedniego zestawu prysznicowego. Tradycyjne rozwiązania przewidują montaż specjalnych baterii z tzw. słuchawką prysznicową. Obecnie jednak ich miejsce zajmują coraz częściej nowatorskie panele natryskowe i deszczownice. Posiadają one szereg funkcji, w tym możliwość swobodnego regulowania źródeł, prędkości oraz kierunku wypływania wody. Dzięki nim, kąpiel pod prysznicem jest nie tylko zabiegiem higienicznym, ale również przyjemnym relaksem.
Osoby, które chcą korzystać z kąpieli pod prysznicem, ale jednocześnie nie zamierzają zrezygnować z wanny, mogą wykorzystać specjalne parawany nawannowe, dzięki którym można łączyć obie funkcje jednocześnie.
Zarówno tradycyjne kabiny prysznicowe, jak i parawany nawannowe wymagają specjalnego sposobu czyszczenia. Na ich ściankach osadza się kamień, który należy systematycznie usuwać, by nie doprowadzić do uszkodzenia elementów kabiny utrudniających jej używanie (zawiasy, rolki). Dodatkowo gruba warstwa kamienia sprawia, że kabina wygląda nieestetycznie. Do czyszczenia kabin prysznicowych wykonanych zarówno ze szkła jak i tworzyw sztucznych przeznaczone są specjalne środki do usuwania kamienia, rdzy, żółtych zacieków i tlenków miedzi. Takim preparatem jest HG Środek do usuwania kamienia – HAGASEN BŁĘKIT. Specjalnie opracowana formuła preparatu pozwala bezpiecznie przywrócić pierwotny wygląd wszystkim urządzeniom w łazience, kuchni i toalecie o powierzchniach szklanych, kryształowych, z tworzyw sztucznych, chromowanych ze stali nierdzewnej a także z płytek ceramicznych.