Każdorazowo czytając porady dotyczące malowania ścian, napotykamy na informację o konieczności ich wcześniejszego zagruntowania. W takich wypadkach jednak często zastanawiamy się, czy gruntowanie jest czynnością konieczną, od której zależy trwałość i jakość powłoki malarskiej, czy też wyłącznie sugestią producenta, który dba o zbyt swoich produktów.
Gruntowanie podłoża przed malowaniem jest niezbędnym zabiegiem wówczas, gdy malowane są:
- nowe podłoża,
- surowe ściany, które nigdy wcześniej nie były malowane,
- ściany z tynkiem mineralnym lub gipsowym (gruntowanie można rozpocząć po upływie 3 tygodni od ich ułożenia w przypadku tynków zwykłych i po wyschnięciu w przypadku tynków gipsowych),
- płyty gipsowo – kartonowe,
- ściany pokryte wcześniej farbami złej jakości,
- ściany po zeskrobaniu starej powłoki farby,
- podłoża zapylone i zakurzone,
- ściany wcześniej pokryte tapetą.
Uwaga! Nie należy gruntować ścian pomalowanych wcześniej farbami akrylowymi i lateksowymi. W tych wypadkach należy przed malowaniem pokryć powierzchnię farbą podkładową.
Główne zalety gruntowania ścian
- Preparat gruntujący ściany w pierwszej kolejności zwiększa przyczepność nowej farby do podłoża, co znacznie zwiększa trwałość nowej powłoki malarskiej.
- Gruntowanie ścian pozwala na obniżenie ich chłonności, a tym samym wpływa na znaczne oszczędności w ilości zużytej do malowania farby.
- Środek gruntujący niweluje pył, kurz i inne zanieczyszczenia na powierzchni ścian.
- Gruntowanie wzmacnia również podłoże, zmniejsza nierówności ścian a także powoduje równomierny kolor nowej farby.
Zakup preparatu gruntującego to stosunkowo niewielki wydatek, a czynność gruntowania podłoża polega na pomalowaniu ściany środkiem w taki sam sposób, jak nakłada się farbę (pędzlem lub wałkiem). Efekt, jaki można uzyskać w przypadku przeprowadzenia tej czynności pozwala na otrzymanie trwałej, estetycznej i równomiernej powłoki malarskiej.
Przeczytaj również: