Przejdź do treści

Czy układanie nowych płytek na starych to dobry pomysł?

Remont kuchni lub łazienki najczęściej wiąże się ze zmianą okładziny z płytek ceramicznych. Niemniej wizja skuwania starych płytek skutecznie zniechęca do przeprowadzenia remontu. Wiąże się z nim nie tylko konieczność pozbycia się gruzu budowlanego oraz wszechobecnego kurzu i pyłu, ale także konieczność poniesienia znacznie wyższych kosztów związanych z usunięciem starej okładziny.

Z tego powodu coraz częściej właściciele domów i mieszkań decydują się na położenie nowych płytek na stare. Okazuje się, że efekt takiego rozwiązania może być zaskakujący.

Poniżej podpowiadamy, jak prawidłowo wykonać taki remont.

  1. Pierwszą czynnością jest zawsze dokładne sprawdzenie podłoża. W tym celu należy opukać wszystkie stare płytki i sprawdzić, czy podłoże jest stabilne. Pusty dźwięk oznacza, że płytka odstaje od ściany. W przypadku, gdy pojedyncze płytki odkleiły się od ściany lub są pęknięte, należy je usunąć a ich miejsce wypełnić szybkoschnącą zaprawą.
  2. Jeśli stare płytki są bardzo gładkie, należy ich powierzchnię zmatowić szlifierką kątową lub wiertarką z gumową tarczą, by zwiększyć przyczepność i nasiąkliwość.
  3. Zeszlifowane płytki należy dokładnie oczyścić z kurzu brudu oraz tłuszczu. Można to zrobić przy pomocy zwykłej szmatki i ciepłej wody z detergentem.
  4. Kolejnym krokiem jest zagruntowanie podłoża w celu zwiększenia przyczepności kleju. Należy zastosować specjalny preparat gruntujący zawierający kruszywa kwarcowe.
  5. Po wyschnięciu środka gruntującego na ścianę należy nałożyć równomiernie zaprawę klejową, wyrównując jednocześnie ewentualne nierówności (np. po usuniętych płytkach).
  6. Konieczny jest wybór dobrego jakościowego kleju odznaczającego się wysoką przyczepnością np. Atlas Plus Express, Ceresit CU 22, Atlas Plus Biały. Nowością na rynku jest wysokoplastyczny klej żelowy Atlas Geoflex. Innowacyjna technologia żelu krzemianowego umożliwia przyklejanie każdego rodzaju okładzin, zarówno nasiąkliwych jak i nienasiąkliwych.
  7. Układanie płytek zaleca się rozpocząć od dołu, systematycznie sprawdzając ich wypoziomowanie.  Wyjątkiem jest sytuacja, w której zastosowany zostanie wspomniany wyżej klej żelowy Atlas Geoflex. Zerowy spływ okładziny pozwala na klejenie okładziny „od góry”, bez konieczności jej podparcia na etapie montażu.

Przeczytaj również: