Przejdź do treści

Czy warto inwestować w okna energooszczędne?

W nowopowstałych budynkach standardem są okna o współczynniku przenikalności cieplnej Uw = 1,2 – 1,3 W/(m2K). Mimo, iż w porównaniu z oknami montowanymi w budownictwie minionej epoki taki rodzaj okien można zaliczyć do energooszczędnych, to jednak nowoczesne technologie pozwalają na osiągnięcie znacznie wyższych parametrów.

Producenci stolarki okiennej oferują dziś okna, które posiadają kilkukomorowe (6-7) ościeżnice i trzy szyby oddzielone dwoma komorami wypełnione specjalnymi gazami. Taki rodzaj okien odznacza się współczynnikiem przenikania ciepła Uw na poziomie około 0,7 – 0,8 W/(m2K).

Przy wyborze nowych okien dla wielu inwestorów ważny jest nie tylko współczynnik UW, ale również koszt ich zakupu. Zwykle decydując się na okna energooszczędne należy liczyć się z ich wyższą ceną. W przypadku podanych na wstępie przykładów okien standardowych i energooszczędnych, koszt zakupu tych drugich jest zwykle wyższy o około 25 – 30%.

Konkretne oszczędności wynikające z posiadania okien energooszczędnych może obliczyć architekt, który projektuje dom. Zakłada się jednak, że średnie roczne oszczędności kosztów ogrzewania budynku oscylują w granicach 15%. W przypadku domu jednorodzinnego o powierzchni około 120 m2, zwrot inwestycji w okna energooszczędne nastąpi w okresie 7 – 8 lat. Przy założeniu, że okres eksploatacji okien wynosi 30 lat, pozostałe 22 – 23 lata można traktować jako prawdziwy zysk.

Decydując się jednak na inwestycje w okna energooszczędne, należy pamiętać, że aby cieszyć się z ich dobrodziejstwa, konieczne jest zadbanie o ich właściwy montaż. W ostatnich latach coraz częściej mówi się o tak zwanym ciepłym montażu.

W przypadku budowy nowego domu konieczne jest zamontowanie okien przed dociepleniem budynku. Wówczas warstwa styropianu (wełny) nachodzi na ościeżnicę, co wpływa na likwidację mostków termicznych i zminimalizowanie utraty ciepła z pomieszczeń. Warto również rozważyć zastosowanie specjalnej taśmy paraizolacyjnych od wewnątrz i taśmy paroprzepuszczalnej z zewnątrz budynku.

Konieczne jest również zadbanie o odpowiednią ilość pianki montażowej. W przypadku zbyt oszczędnego jej dozowania w uszczelnieniu powstają przerwy, które również mogą wpływać na powstanie mostów termicznych i straty ciepła.

Przeczytaj również: