Drzwi stanowią jeden z najważniejszych elementów wyposażenia mieszkania. Pełnią funkcję zarówno estetyczną jak i funkcjonalną. Montowane są na wiele lat, a ich wymiana wiąże się nie tylko z dużym kosztem, ale również z koniecznością przeprowadzenia remontu. Aby więc dokonać najbardziej optymalnego wyboru, warto dobrze przemyśleć wszystkie parametry kupowanych drzwi.
Na co zwracać uwagę?
1. Drzwi pełne, czy przeszklone?
Gdy konieczne jest doświetlenie ciemnego korytarza, warto wybrać drzwi przeszklone, a nawet w całości wykonane ze szkła. Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje szkła, w tym nie tylko całkowicie przezroczyste, ale również matowe, dymne, mleczne, białe, kolorowe, witrażowe i ornamentowe. Odpowiedni wybór szkła pozwala nie tylko na doświetlenie przedpokoju, ale jednocześnie zapewnia intymność w pokojach. Gdy jednak konieczne jest utrzymanie całkowitej kameralności (np. w sypialni), zaleca się wybór drzwi pełnych, lub z niewielkimi szybkami.
2. Wybór materiału
Zwykle pierwszą cechą, na którą zwracamy uwagę podczas kupowania drzwi jest ich kolor i dopasowanie do pozostałych elementów wyposażenia mieszkania (podłogi, sposobu urządzenia wnętrz). Na uwagę zasługuje jednak przede wszystkim materiał, z którego zostały wykonane.
Jednym z najlepszych materiałów jest oczywiście naturalne drewno. Oprócz walorów ekologicznych, drewno jest bardzo twarde, trwałe i łatwe w obróbce. Dodatkowo jego właściwości pozwalają na regulację wilgotności powietrza wewnątrz mieszkania. Istnieje również możliwość różnego rodzaju wykończenie drzwi. Mogą być tylko pomalowane farbą (najtańszy sposób), a także pokryte okleiną syntetyczną lub naturalną. Drewniane skrzydła są jednak dużo droższe niż te wykonane z płyty wiórowej.
Znacznie tańszym rozwiązaniem jest wybór skrzydeł z HDF lub MDF. Gęstość tych płyt jest znacznie większa niż naturalnego drewna, co czyni je bardzo odpornymi na niektóre uszkodzenia mechaniczne. Zaletą tego typu drzwi jest również możliwość dużego wyboru faktur i kolorów, a także rodzaju powierzchni. Niektóre z nich imitują prawdziwe drewno, co stanowi idealny kompromis między naturalnym wyglądem i niewysoką ceną.
W przypadku zwiększonych wymagań względem trwałości drzwi i ich odporności na dość intensywne użytkowanie, można wybra specjalne skrzydła, których konstrukcja (wypełnienie) stanowi połączenie stabilizującej płyty pełnej wzmocnionej sklejką i tzw. „plastra miodu” .
3. Szerokość skrzydeł
Uwadze nie może również umknąć szerokość skrzydeł. Przepisy określające warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki mieszkalne przewidują szerokość drzwi w świetle ościeżnicy 80 cm. Nie należy się jednak sugerować tym wymiarem, lecz przed wymianą drzwi dobrze zmierzyć szerokość otworów drzwiowych. W sprzedaży można dziś kupić zarówno skrzydła węższe (60, 70 cm) – przeznaczone do łazienek i WC, a także skrzydła znacznie szersze – 90 cm.
Szersze drzwi zalecane są wówczas, gdy w mieszkaniu przebywają osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku inwalidzkim.
4. Sposób otwierania
Podczas dokonywania wyboru drzwi ważny jest również sposób ich otwierania. Warunkowany jest on głównie ilością miejsca w pomieszczeniach. Przed zakupem należy rozważyć ilość miejsca wymaganego do otwarcia drzwi, a także nie kolidowanie z innymi skrzydłami.
W tym miejscu warto przypomnieć, które drzwi są lewe, a które prawe.
Patrząc od strony, z której zamontowane są skrzydła w ościeżnicy:
– w drzwiach lewych zawiasy znajdują się z lewej strony,
– w drzwiach prawych zawiasy znajdują się z prawej strony.
W przypadku, gdy wielkość pomieszczeń nie pozwala na montaż klasycznych skrzydeł drzwiowych, można zdecydować się na drzwi przesuwne (z pełnej płyty, przeszklone), lub harmonijkowe.
Przeczytaj również: