Pękające i odpadające fugi to problem, z którym boryka się wielu z nas. Wykruszone spoiny to tylko problem estetyczny. Powstałe szpary mogą być miejscem wchłaniania wilgoci, a w efekcie powodem odpadania całych płytek i pojawienia się pleśni lub grzybów. Pękające i odpadające fugi to problem, z którym boryka się wielu z nas. Wykruszone spoiny to nie tylko problem estetyczny, który wpływa na wygląd naszych łazienek, kuchni czy podłóg. Powstałe szpary mogą stać się miejscem wchłaniania wilgoci, co może prowadzić do poważniejszych problemów strukturalnych i zdrowotnych. Gdy wilgoć przenika przez te szczeliny, może to spowodować odpadanie całych płytek, a także sprzyjać rozwojowi pleśni lub grzybów. Pleśń i grzyby mogą nie tylko uszkodzić struktury budowlane, ale także stanowić zagrożenie dla zdrowia domowników, wywołując alergie i problemy z oddychaniem. Dodatkowo, regularne wchłanianie wilgoci przez nieszczelne fugi może prowadzić do osłabienia podłoża, na którym są zamontowane płytki, co z czasem może wymagać kosztownych napraw i renowacji całej powierzchni. Dlatego tak ważne jest, aby nie ignorować pierwszych oznak pękających lub odpadających fug i podjąć odpowiednie kroki naprawcze, aby zapewnić trwałość i bezpieczeństwo naszych wnętrz.
Trwałe i stabilne fugi chronią stabilność okładziny z płytek, szczególnie na zewnątrz budynku, gdzie tego rodzaju powierzchnie narażone są na działanie skrajnych temperatur oraz dużej wilgoci.
Podłożem pękających spoin między płytkami może być:
- Pęknięcia posadzki pod płytkami,
- Fugowanie w zbyt wysokich lub w zbyt niskich temperaturach otoczenia,
- Profilowanie suchych zapraw fugowych „na sucho”,
- Zbyt dużo wody dodanej do mieszanki spoinowej,
- Brak dylatacji minimalizującej skurcze i ruchy posadzki powstałe podczas różnic temperatur,
- Niedokładne lub niewłaściwe nałożenie fugi w szczeliny między płytkami.
Ważne jest, bo do spoinowania płytek przystąpić dopiero w momencie, gdy klej mocujący płytki będzie całkowicie suchy i utwardzony. Należy również zadbać o to, by szczeliny między płytkami zostały wcześniej oczyszczone z resztek kleju oraz dokładnie odkurzone. Tak przygotowane podłoże znacznie zwiększy przyczepność fugi, a jednocześnie wpłynie na jej odporność na mechaniczne uszkodzenie.
Przygotowując mieszankę spoiny należy ściśle przestrzegać proporcji zmieszania jej z odpowiednią ilością wody. Każde odchylenia od podanego przez producenta stosunku proszku do wody może wpłynąć na mniejszą trwałość spoiny.
Kolejną zasadą, o której należy bezwzględnie pamiętać przy spoinowaniu płytek, jest dokładne wypełnienie szczelin między płytkami. Nie wolno dopuszczać do pozostawienia w szczelinach pęcherzyków powietrza, bowiem może to w przyszłości doprowadzić do pękania i odpadania fug. Niedokładne wypełnienie szczelin fugą może również wpłynąć na gromadzenie się w nich wody, która podczas ujemnych temperatur (taras, balkon) może zamarznąć i wpłynąć na odklejenie się całej płytki od podłoża.
Do właściwego i dokładnego nałożenia fugi między płytki należy użyć specjalną packę gumową, którą należy prowadzić ukośnie względem krawędzi płytek. Ułatwi to precyzyjne wypełnienie szczelin.
Sprawdź naszą ofertę fug online.
Przeczytaj również: