Współczesne budownictwo stawia sobie za cel zwiększenie komfortu mieszkania przy jednocześnie niższych kosztach eksploatacji budynku.
Aby spełnić oczekiwania domowników względem wymaganego komfortu, podczas budowy lub remontu domu, należy zwrócić szczególną uwagę na:
- Zapewnienie odpowiedniej temperatury pomieszczeń i wyposażenie domu w regulatory ciepła takie jak: głowice termostatyczne instalowane bezpośrednio na grzejnikach lub regulatory z zewnętrznym czujnikiem ciepła.
- Odpowiednią wentylację, którą zapewniają nowoczesne okna wyposażone w nawiewniki, a także system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
- Możliwość schłodzenia powietrza latem, którą umożliwiają systemy klimatyzacyjne.
- Komfort akustyczny – zapewnia go wykonanie przegród zewnętrznych izolujących dźwięki z zewnątrz, montaż okien o wskaźniku izolacyjności RA2 wynoszącym od 40 do 50 dB, wykonanie pokrycia dachu z materiałów skutecznie wyciszających hałas, wyciszenie stropów i ułożenie warstwy wełny mineralnej między stropem a podwieszanym sufitem z płyt gipsowo-kartonowych. Ważne jest również zastosowanie odpowiednich materiałów budowlanych do wznoszenia ścian (wewnętrznych). Największą izolację akustyczną zapewniają bloczki silikatowe i akustyczne pustaki ceramiczne.
Budowa domu energooszczędnego to przede wszystkim konieczność zwrócenia uwagi na ograniczenie kosztów jego przyszłej eksploatacji. Niektóre rozwiązania można wykonać również w istniejących już budynkach.
Nowoczesne instalacje i technologie łączą ze sobą funkcje wygody, ekologii i mniejszego zużycia energii.
Decydując się na budowę domu energooszczędnego, lub zmianę dotychczasowych rozwiązań funkcjonalnych, należy wziąć pod uwagę poniższe rodzaje instalacji:
- Energooszczędna pompa obiegowa do instalacji centralnego ogrzewania, dzięki której istnieje możliwość redukcji kosztów ogrzewania elektrycznego nawet o 90%.
- Zmiana kotłowni węglowej na instalację gazowego systemu centralnego ogrzewania. Powyższe wpłynie nie tylko na większą wygodę w zakresie obsługi kotła, ale również zmniejszy ilość emisji dwutlenku węgla i ograniczy problem z pozbywaniem się popiołu.
- Modernizacja istniejącej instalacji centralnego ogrzewania i instalacji wody użytkowej. Jeżeli system istniejącej instalacji nie jest w pełni sprawny lub przestarzały, mogą wystąpić nie tylko problemy w jego funkcjonowaniu, ale przede wszystkim duże straty ciepła. W tym wypadku warto zwrócić uwagę na wymianę nie tylko kotłów c.o. ale również rur, zaworów, grzejników i innych elementów instalacji.
- Podczas budowy domu istnieje możliwość wyboru rur do instalacji wodnej i centralnego ogrzewania. Obecnie dostępne są rury miedziane i z tworzywa sztucznego. Najczęściej przy wyborze kierujemy się kryterium kosztowym i wybieramy tańsze plastikowe. Przyznać jednak trzeba, że rury miedziane posiadają zdecydowanie więcej zalet. Przede wszystkim są bardziej odporne na starzenie, gazoszczelne, nierdzewne, przyjazne dla środowiska, odporne na działanie wysokiej temperatury, plastyczne (łatwe do gięcia), odporne na naprężenia, łatwe do łączenia (lutowanie, skręcanie, spawanie, zaciskanie, zaprasowywanie) i w pełni higieniczne (zachowują bakteriostatyczność i antybakteryjność a także hamują rozwój glonów).
- Zmniejszenie kosztów ogrzewania domu poprzez instalację pomp ciepła. Obecnie istnieje możliwość instalacji trzech podstawowych rodzajów pomp: woda-woda, solanka-woda i powietrze-woda. Wybór pompy uzależniony jest od możliwości wykorzystania dolnego źródła ciepła.
- Zarządzanie systemem instalacji elektrycznej i jego modernizacja pod kątem zużycia energii. W tym wypadku warto zastosować energooszczędne żarówki LED, czujniki ruchu uruchamiające światło i regulujące jego natężenie, a także czujniki powodujące odłączenie od sieci odbiorników pozostających w trybie czuwania po wyjściu z domu.
- Decydując się na modernizację instalacji mającej na celu ograniczenie kosztów eksploatacji domu, warto rozważyć możliwość uzyskania dopłat i dotacji. Przykładowo remont instalacji centralnego ogrzewania (wymiana kotła na paliwa stałe, instalacja systemów dociepleniowych, montaż pomp ciepła lub paneli solarnych) można sfinansować z preferencyjnych pożyczek i kredytów udzielanych we współpracy z Wojewódzkimi Funduszami ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.