Przejdź do treści

Drzwi wewnętrzne – czy dobre muszą być drogie?

Najczęściej wysoką jakość konkretnego produktu kojarzymy z jego wysoką ceną, sądząc, że to, co dobre musi być drogie. Często bowiem zdarza się, że kupując tani produkt, stajemy się właścicielami bubla, który po jakimś czasie trzeba wymienić na produkt wysokiej jakości. W ten sposób ponosimy wydatek dwukrotnie, niwelując pozorne oszczędności.

Czy jednak zawsze niska cena jest miernikiem niskiej jakości?

W przypadku zakupu drzwi wewnętrznych mamy do wyboru produkty kupione w markecie budowlano – wnętrzarskim i wyroby miejscowego rzemieślnika, który wykonuje drzwi na wymiar. Decydując się na zakupy w markecie możemy stać się właścicielami zarówno drzwi z litego drewna jak i skrzydeł wykonanych z płyty MDF lub HDF. W ten sposób zyskujemy niemałą oszczędność, bowiem drzwi wykonane przez stolarza są najczęściej kilka razy droższe. Czy jednak warto kupować tanie drzwi z płyty, zamiast masywnych skrzydeł z litego drewna?

Co zyskujemy zamawiając drewniane drzwi u stolarza?

Niewątpliwą zaletą drzwi drewnianych wykonanych na wymiar jest ich trwałość i solidność. Drzwi z litego drewna są ponadto ekologiczne i charakteryzują się dużą izolacyjnością akustyczną i termiczną. Kolejną zaletą drewnianych drzwi jest ich elegancki wygląd doskonale pasujący do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym. Niestety wraz z wieloma zaletami, drzwi drewniane posiadają też pewne wady. Niewątpliwie jedną z nich jest bardzo wysoka cena. Ponadto drewno, z którego wykonane są skrzydła i futryna wymaga systematycznego odnawiania, konserwowania i lakierowania. Stąd wysokiemu kosztowi zakupu drzwi towarzyszy dodatkowo koszt zakupu specjalnych impregnatów do drewna. Wadą drzwi drewnianych jest też mała odporność na wilgoć, a także niewielki wybór kolorów i struktury skrzydeł.

Co zyskujemy kupując drzwi w markecie?

Decydując się na zakup drzwi w markecie mamy do wyboru szeroki wachlarz różnorodnych rodzajów drzwi, począwszy od tradycyjnych skrzydeł, poprzez drzwi harmonijkowe, przesuwne i chowane w ścianę. Zaletą tego rodzaju drzwi jest też niewątpliwie dużo niższa cena, aniżeli tych wykonanych przez stolarza. W przypadku mniej zamożnych klientów, możliwy jest zakup drzwi w niskiej cenie, których jakość nie odbiega znacznie od tych drogich. Przeważnie są to drzwi wykonane z płyty MDF lub drewna iglastego, pokryte obustronnie płytą drewnopochodną, wypełnione warstwą stabilizującą z tzw. „plastra miodu”. Szukając tanich drzwi w dobrej jakości, warto też zapoznawać się z bieżącymi promocjami stosowanymi przez duże sklepy z materiałami budowlanymi. Dla klientów z bardziej zasobnym portfelem markety przewidują też drzwi o wyższych parametrach. Są to najczęściej produkty renomowanych marek, takich jak Porta, PolSkone, Everhouse, CAL, Masonite, Inter door, DRE i Stolpol. Zaletą drzwi wykonanych z płyty MDF lub HDF jest też niezwykle szeroki wybór oklein, którymi pokryte są skrzydła drzwiowe. Można wybrać zarówno rysunek naturalnych słojów drewnianych jak i jednolity kolor bez żadnych wzorów.

Te właściwości pozwalają na dobranie drzwi do każdego rodzaju wystroju wnętrza, w tym zarówno do pomieszczeń nowoczesnych jak i tych stylizowanych na klasyczny styl rustykalny. W ten sposób oszczędzając duże kwoty pieniędzy zyskujemy efekt zbliżony do wyposażenia domu w drzwi z litego drewna.

Przeczytaj również: