Przejdź do treści

Elektronarzędzia w każdym domu

Remontujesz, budujesz, urządzasz – bez narzędzi nic nie zrobisz. W każdym domu może przydać się wiertarka, wkrętaka, szlifierka a nawet wyrzynarka.

Sprawdź naszą ofertę elektronarzędzi, kliknij tutaj

Wiertarka

Wprawdzie nie trzeba wzywać fachowca, by powiesić na ścianie obraz, ale koniecznie trzeba mieć wiertarkę. Obecnie w sprzedaży dostępne są zarówno wiertarki przeznaczone dla profesjonalistów jak i ich prostsze, tańsze i łatwiejsze w obsłudze wersje, wyprodukowane z myślą o amatorach. Do użytku domowego najlepsze są wiertarki o mocy od 500 do 700 W, posiadające możliwość wiercenia w drewnie, metalu oraz materiałach twardych i kruchych takich jak beton, cegła, kamień. W przypadku wiertarki przeznaczonej do wiercenia w betonie i materiałach o podobnej twardości warto nabyć urządzenie umożliwiające pracę w trybie udarowym. Ważne jest również, by wiertarka posiadała funkcję regulacji prędkości i blokadę włącznika, dzięki której podczas wiercenia, nie trzeba przez cały czas przyciskać palcem włącznika. Dla bezpieczeństwa użytkownika niektóre urządzenia wyposażone są w sprzęgło bezpieczeństwa, które spowoduje wyłączenie wiertarki wówczas, gdy wiertło zaklinuje się w materiale. Wiertarki mogą mieć także gumowe nakładki na rękojeściach, które skutecznie zmniejszają drgania. W droższych wersjach wiertarek montowane są zaś poziomice laserowe, które gwarantują wiercenie dziur na identycznym poziomie.

Wiertarko-wkrętarka

Wiertarko- wkrętaki to urządzenia służące do wiercenia oraz wkręcania i wykręcania śrub. Te bez funkcji udaru nie nadają się do wiercenia w betonie. Wiertarko-wkrętarki są urządzeniami akumulatorowymi, co zdecydowanie ułatwia pracę w miejscach, gdzie nie ma możliwości skorzystania z energii elektrycznej. Decydując się na zakup wiertarko-wkrętaki należy zwrócić uwagę na woltaż (napięcie) i pojemność akumulatora a także na maksymalną średnicę wiercenia. W sprzedaży dostępne są urządzenia o napięciu od 9,6 do 24 V. Pojemność akumulatora podawana jest w amperogodzinach (Ah). To właśnie od niej uzależniony jest maksymalny czas pracy urządzenia bez konieczności ładowania akumulatora. Przy pomocy wiertarko-wkrętarki o pojemności 1,3 Ah możliwe jest wkręcenie około 200 wkrętów bez potrzeby doładowywania akumulatora w czasie pracy. Obecnie najbardziej popularne są urządzenia o pojemności od 1,3 do 2 Ah. Ważny jest również czas ładowania akumulatora. Im jest on krótszy (około 1 godziny) tym urządzenie jest lepsze. W sprzedaży dostępne są takie, które ładują się w ciągu kilkunastu minut jak również takie, które potrzebują aż 18 godzin. Kupując wiertarko-wkrętarkę warto również zwrócić uwagę na maksymalną średnicę wiercenia. W przypadku drewna wynosi ona najczęściej 20-30 mm, zaś w przypadku metalu – od 10 do 16 mm.

Szlifierka

Szlifowanie to bardzo żmudne i czasochłonne zadanie. Można je sobie ułatwić przy pomocy specjalnej szlifierki elektrycznej. W zależności od rodzaju powierzchni szlifowanej należy wybrać odpowiedni rodzaj szlifierki.

Do zgrubnego i precyzyjnego szlifowania powierzchni płaskich a także do zdzierania starych powłok farby przeznaczone są szlifierki mimośrodowe. Przy zakupie takich urządzeń należy zwracać uwagę na średnicę tarczy (im większa, tym szybciej oszlifuje dużą powierzchnię), liczbę oscylacji (im więcej, tym szlifowanie jest dokładniejsze) i mimośrodowość, czyli wielkość wychylenia tarczy w stosunku do własnej osi (im większa, tym szlifowanie efektywniejsze). Najczęściej w sprzedaży dostępne są szlifierki o średnicy tarczy 150-250 mm, liczbie oscylacji 4000-26000 i mimośrodowości wynoszącej około 5 mm.

Podobne do szlifierek mimośrodowych są szlifierki oscylacyjne. Ich dodatkową funkcją jest możliwość szlifowania powierzchni lekko zaokrąglonych, a prostokątna stopa umożliwia też dotarcie do narożników. Na jakość szlifowania wpływa wymiar stopy (im jest ona większa, tym krótszy jest czas szlifowania), liczba oscylacji na minutę (wpływa na dokładność szlifowania) oraz mimośrodowość wpływająca na efekt szlifowania. Najczęściej spotykane parametry szlifierek oscylacyjnych to: długość stopy od 185 do 230 mm, szerokość stopy od 90 do 115 mm, liczba oscylacji od 19 do 27000 na minutę i mimośrodowość od 1 do 2,5 mm.

Specjalnym rodzajem szlifierek nadających się do szlifowania bardzo dużych powierzchni są szlifierki taśmowe. Mogą być używane wraz ze statywem, co czyni je urządzeniami stacjonarnymi. Przy wyborze szlifierki taśmowej najistotniejsze są wymiary taśmy. Najczęściej spotyka się urządzenia z taśmą o długości 130 do 610 mm i szerokości od 60 do 100 mm. Im taśma jest większa, tym szybsze jest szlifowanie. Niemniej prędkość odbywa się kosztem zmniejszonej precyzji szlifowania. Istotna jest również szybkość przesuwu taśmy (200 do 420 m), od której uzależniony jest efekt szlifowania.

Szlifierka kątowa

Szlifierki kątowe służą do szlifowania i przecinania metalu, betonu oraz innych twardych materiałów (prętów zbrojonych, blachy, stalowych kształtowników, elementów betonowych i ceramicznych). Najistotniejszymi parametrami szlifierek kątowych są średnica tarczy i moc.

Im większa średnica tarczy (około 230 mm) tym można wykonać głębsze cięcie. Moc szlifierki decyduje natomiast o sile cięcia. Im moc wyższa, tym siła cięcia zdecydowanie większa. W sprzedaży dostępne są urządzenia o mocy 750 – 2000 W.

Wyrzynarka

Wyrzynarka jest urządzeniem, które może się przydać każdemu majsterkowiczowi. Przyda się ona zarówno do cięcia prostolinijnego w materiałach drewnianych i drewnopochodnych jak i do precyzyjnego wycinania elementów dekoracyjnych. Sprawdza się idealnie do wszelkich krzywoliniowych cięć oraz wycinania dużych otworów. Można jej używać również do cięcia w metalu oraz tworzywach sztucznych.

Najważniejszymi parametrami wyrzynarki są: maksymalna głębokość cięcia i liczba skoków na minutę, od której uzależniona jest szybkość cięcia.