Przejdź do treści

Elektryczne ogrzewanie akumulacyjne – praktyczne porady

Ogrzewanie akumulacyjne to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych wykorzystujących do ogrzania pomieszczeń energię elektryczną. Piece akumulacyjne mają możliwość pobierania energii w czasie, gdy jest ona tańsza (np. w nocy), dzięki czemu istnieje możliwość znacznego zmniejszenia kosztów ogrzewania domu.

W ogrzewaniu akumulacyjnym wykorzystuje się nowoczesne urządzenia z rozładowaniem dynamicznym, w których ciepło magazynowane jest w ogrzewaczu, a następnie oddawane do pomieszczenia. Zarówno wlot jak i wylot powietrza znajduje się na dole urządzenia, a obieg powietrza wymuszony jest działaniem wentylatora.

Obecnie w sprzedaży dostępne są ogrzewacze o mocy od 800 do 9000 W, dzięki czemu można odpowiednio dobrać urządzenie do każdej wielkości pomieszczenia. Można kupić modele wiszące na ścianie, jak i stojące na podłodze. Od klasycznych grzejników różnią się zewnętrznie wielkością, bowiem zwykle są znacznie większe. Ich zdecydowanie największą zaletą jest natomiast możliwość bardzo precyzyjnego sterowania i ustawienie żądanej temperatury.

Instalację grzejników akumulacyjnych należy zlecić wykwalifikowanym instalatorom, a wcześniej zgłosić się do miejscowego zakładu energetycznego (dostarczającego do domu energię elektryczną) w celu zainstalowania licznika dwutaryfowego i uzyskania zgody na rozliczanie prądu według taryfy G-12.

Zasada działania ogrzewaczy akumulacyjnych polega na odpowiednim ładowaniu a następnie oddawaniu zakumulowanego ciepła. Zewnętrzny czujnik informuje regulator ładowania o konieczności zgromadzenia energii elektrycznej i zamienieniu jej na ciepło. Informacja z czujnika przekazywana jest poprzez specjalne czujniki do centrali sterującej urządzeniem, która jednocześnie określa orientacyjny czas ładowania. Nawet jeśli zakumulowana energia cieplna nie będzie w określonym czasie wykorzystana, zostanie ona uwzględniona przy kolejnym ładowaniu. W ten sposób ogrzewacze akumulacyjne pozwalają na znaczne oszczędności energii elektrycznej.

Wewnątrz urządzenia (ewentualnie na zewnątrz) znajduje się wbudowany regulator, który steruje działaniem wentylatora nadmuchującego ciepło do pomieszczenia, utrzymuje stałą temperaturę i w razie potrzeby uruchamia dodatkową grzałkę. Większość ogrzewaczy akumulacyjnych ma również możliwość ustawienia mieszania zimnego powietrza (zasysanego) z ciepłym (wylotowym), co znacznie zmniejsza dyskomfort nadmuchiwania do pomieszczenia zbyt gorącego powietrza. Niektóre urządzenia mają możliwość precyzyjnego ustawienia temperatury pomieszczenia w systemie dobowym, a nawet tygodniowym.

Przeczytaj również: