Pokrycie ścian w mieszkaniu podporządkowane jest aktualnie panującym trendom mody. Obecnie coraz częściej odchodzi się od tradycyjnego pokrywania całych ścian tapetami, które sukcesywnie wypierane są przez nowoczesne farby. Współcześnie tapety używa się wyłącznie jako elementy dekoracyjne, mające uwypuklić pojedyncze ściany lub nadać im wyjątkowo wyrazisty obraz. Pozostałe ściany pokrywane są najczęściej jednokolorowymi farbami emulsyjnymi.
Przygotowując się do malowania ścian należy odpowiednio przygotować podłoże, aby uzyskać zadowalający i oczekiwany efekt gładkich powierzchni, bez zacieków i nierówności. W zależności od przeznaczenia, wyróżnia się trzy rodzaje farb: gruntujące, podkładowe i nawierzchniowe.
Farby gruntujące nakładane są bezpośrednio na podłoże. Powinny być one bardziej rozcieńczone, aby głębiej wnikały w ścianę i zapewniły lepszą przyczepność farby.
Farby podkładowe nakładane są na wcześniej zagruntowane i wstępnie przygotowane podłoże. Zapewniają one ujednolicenie powierzchni i wyrównanie zabarwienia.
Farby nawierzchniowe stanowią warstwę zewnętrzną powłoki malarskiej, nadają ścianie dekoracyjny wygląd i chronią ją przed działaniem czynników zewnętrznych. Niektóre, nowoczesne farby nawierzchniowe nie wymagają uprzedniego przygotowania powierzchni i stosowania farb gruntujących i podkładowych.
Współcześnie najczęściej stosowane są farby emulsyjne. Do produkcji tego rodzaju farb używa się różnego rodzaju spoiw: żywicy akrylowej, żywicy winylowe lub kauczuku. W zależności od użytego spoiwa, wyróżnia się farby akrylowe, winylowe lub lateksowe. W sprzedaży spotyka się także farby mieszane, tj. lateksowo – akrylowe lub winylowo – akrylowe.
Najczęściej wykorzystywane farby do malowania ścian:
- farby akrylowe: Śniezka Eko, Jedynka,
- jedno- lub dwuwarstwowe lateksowo-akrylowe farby: Dulux, Dekoral, Śnieżka, Tikkurila
- odporne na wilgoć i na zmywanie wodą emulsje akrylowe: Dulux, Tikkurila, Dekoral
Nowoczesne farby emulsyjne wykazują bardzo dobrą przyczepność do podłoża, są elastyczne, odporne na ścieranie i inne uszkodzenia mechaniczne. Ich dużą zaletą jest przepuszczalność pary wodnej, dzięki czemu ściana „oddycha”. Do kuchni i łazienki idealne są farby lateksowe i lateksowo – akrylowe, które są wyjątkowo odporne na wilgoć, zmywanie i ścieranie.
W sprzedaży są dostępne zarówno farby białe i pigmenty do samodzielnego barwienia, jak również gotowe farby w kilku standardowych kolorach. Wielu producentów proponuje klientom komputerowe mieszanie farb polegające na odpowiednim dozowaniu pigmentów, dzięki któremu uzyskuje się bardzo dużą liczbę odcieni – ponad 2000. System mieszania farb nazywa się fachowo tintingiem. Klient chcący skorzystać z tego systemu musi udać się do sklepu dysponującego specjalnym mieszalnikiem i wybrać interesujący go odcień z dostępnej palety barw RAL lub NCS. Numer wybranego koloru podaje się sprzedawcy, który następnie przygotowuje odpowiednią mieszankę farby i pigmentu. Skorzystanie z tej możliwości pozwala na powtórzenie identycznego koloru w późniejszym czasie, na przykład w sytuacji, gdy zabraknie farby.