Przejdź do treści

Gruntowanie powierzchni przed malowaniem – konieczność czy strata czasu?

O konieczności gruntowania  ścian przed ich pomalowaniem zapewne nie trzeba nikogo przekonywać. Jest to czynność, która w znacznej mierze wpływa na lepszy efekt prac malarskich i równomierność koloru. Jednak gruntowanie podłoża powinno być wykonywane także w przypadku malowania drewna, metalu a nawet szkła i tworzyw sztucznych.

Jaki jest cel gruntowania?
Przede wszystkim chodzi o poprawienie przyczepności farby do podłoża, jego wzmocnienie, wyrównanie i ograniczenie chłonności. Właściwie wykonane gruntowania pozwoli też na zmniejszenie zużycia farby.

Gruntowanie ścian wewnątrz i na zewnątrz
Preparaty gruntujące nakłada się bezpośredni na powierzchnie pomalowane wcześniej farbą, na tynki (świeże po 3-4 tygodniach), płyty gipsowo-kartonowe, a nawet na gołe mury. Zasadą jest, że powłoka gruntująca musi być zawsze mocniejsza, niż warstwa farby.
Przed gruntowanie wystarczy usunąć odpadające kawałki tynku, wykruszającą się farbę, skupiska pleśni a także plamy z tłuszczu.
Po wykonaniu tych czynności można przystąpić do nakładania preparatu gruntującego – pędzlem lub wałkiem.
Gruntowanie ścian zewnętrznych można wykonywać w temperaturze przekraczającej 5 stopni C, jednakże nie w pełnym słońcu (ściana nie powinna być bardzo nagrzana).

Do gruntowania należy stosować odpowiednie środki przewidziane do poszczególnych podłoży – ściśle przestrzegając zaleceń producenta co do użycia i rozcieńczania.

Obecnie najczęściej stosuje się:
1. Impregnaty gruntująco-wzmacniające – do płyt G-K, tynków gipsowych, cementowo-wapiennych i wapiennych. Ich zaletą jest nie tylko większa przyczepność farby, ale także uniknięcie przebarwień.
2. Podkładowe farby akrylowe i lateksowe – wzmacniają podłoże i głęboko wnikają w ścianę. Ich stosowanie zaleca się pod wszystkie dekoracyjne farby akrylowe i emulsyjne.
3. Podkładowe farby rozpuszczalnikowe – są wodoodporne, nieprzepuszczaną pary wodnej. Nadają się również do gruntowania elewacji. Można stosować do wcześniej pomalowanych ścian, tynków i drewna.
4. Lakiery akrylowe gruntujące – zwiększają przyczepność farb, są silnie wodoodporne, przeznaczone do ścian zewnętrznych.
5. Farby epoksydowe – nadają się do gruntowania wewnętrznych powierzchni betonowych.

Gruntowanie drewna
Drewno należy zagruntować głównie w celu jego zabezpieczenia przed działaniem wilgoci. Zadaniem środków gruntujących jest wniknięcie we wszystkie szczeliny, utrudnienie dostania się tam wody, uszczelnienie porów drewna i zabezpieczeniem warstwy dekoracyjnej przed  uszkodzeniem w wyniku kurczenia się i rozszerzania drewna.

Do gruntowania drewna stosuje się akrylowe farby gruntujące, podkłady strenowane, pokost lniany, alkidowe farby podkładowe, lakiery nitrocelulozowe podkładowe i  farby podkładowe olejno-ftalowe.

Gruntowanie metalu
Celem gruntowania metalu jest nie tylko zmniejszenie zużycia farby dekoracyjnej i wyrównanie powierzchni, ale przede wszystkim jej zabezpieczenie przed korozją.
Ważną czynnością niezbędną przed nałożeniem środka gruntującego jest dokładne oczyszczenie powierzchni z kurzu, tłuszczu i rdzy. Czynności te najlepiej wykonać przy zastosowaniu specjalnej szczotki drucianej, a także odpowiednich detergentów.
Starą warstwę farby należy zmatowić a jeśli jest bardzo łuszcząca się, to warto ją usunąć przy pomocy opalarki.
Obecnie w sprzedaży dostępne są różnorodne farby podkładowe (winylowe, poliwinylowe, nitrocelulozowe, akrylowe, chlorokauczukowe, antykorozyjne na bazie żywic ftalowych), podkładowe emalie alkilowe a także stabilizator rdzy.

Gruntowanie tworzyw sztucznych i szkła
Zarówno szkło jak i tworzywa sztuczne posiadają zwykle bardzo gładką powierzchnię, stąd głównym celem gruntowania jest zwiększenie przyczepności farby do powierzchni malowanej.
Zaleca się stosowanie dwóch podstawowych środków gruntujących. Są to: farby gruntujące na bazie alkidu i dwuskładnikowe epoksydowe lakiery podkładowe.

Przeczytaj również: