Przejdź do treści

Impregnacja drewna

Drewno jest najstarszym materiałem budowlanym. W historycznej osadzie biskupińskiej do dziś można podziwiać archeologiczne wyroby z drewna, począwszy od domów aż po narzędzia służące do obrony i przedmioty codziennego użytku. Przez tysiąclecia drewno było podstawowym materiałem do wznoszenia ścian, mostów i innych konstrukcji. Mimo, iż sukcesywnie było wypierane przez inne materiały budowlane, drewno wciąż jest cenionym w budownictwie surowcem.

Obecnie drewno to nie tylko surowiec do wznoszenia domów. Mówiąc o drewnie jako materiale konstrukcyjnym wyobrażamy sobie wielkie szkielety krokwii, na których opierają się dachy budynków. Trzeba jednak pamiętać, że konstrukcje z drewna to nie tylko dachy, ale również cały szereg drobniejszych elementów służących do konstruowania małej architektury. Z drewna wykonuje się altany ogrodowe, wiaty, pergole, płoty, panele, pawilony, meble ogrodowe i inne urządzenia.

Niepodważalnymi zaletami drewna są zapewne łatwa obróbka i montaż, dobra izolacja termiczna i elektryczna, odporność na działanie wielu czynników chemicznych oraz brak szkodliwego oddziaływania na organizm ludzki. Niestety drewno posiada również wady. Między innymi łatwo pęka przy zmiennych warunkach atmosferycznych, jest łatwopalne oraz podatne na grzyby, pleśń i owady.

Skutecznym sposobem na zapobieganie niszczeniu drewna jest jego impregnacja. Jej początki notuje się na rok 1900, kiedy to francuska firma Blanchon dokonała prawdziwej rewolucji przemysłowej wprowadzając na rynek wyroby do skóry i drewna. W 1950 roku stała się ona pierwszym producentem lakieru do parkietów, a cztery lata później wprowadziła na rynek lakier poliuretanowy. Ówczesne zdobycze techniki do dnia dzisiejszego stanowią podstawę do dalszego unowocześniania środków i technologii impregnacyjnych.

W praktyce spotyka się impregnację drewna budowlanego na szeroką skalę, którą wykonują firmy trudniące się zabezpieczaniem drewna na szeroką skalę, jak również amatorskie impregnowanie drobnych elementów na potrzeby gospodarstw domowych.

W pierwszym przypadku najczęściej stosuje się proces impregnacji próżniowo – ciśnieniowej, w trakcie którego drewno zamyka się w hermetycznej komorze a po zamknięciu i uszczelnieniu hydrauliczną uszczelką wypompowuje się z otoczenia powietrze wielką pompą próżniową poddając drewno działaniu głębokiego podciśnienia. Następnie dokonuje się gwałtownego zalania całej objętości tego wielkiego autoklawu środkiem impregnującym i poddaje się działaniu szybko wytworzonego nadciśnienia. Ostatnim etapem jest ponowne wytworzenie podciśnienia w celu utrwalenia impregnatu w drewnie.

W ramach indywidualnego impregnowania drewna wykorzystuje się dostępne w sprzedaży środki impregnujące, które nanosi się na drewno przy użyciu zwykłych pędzli lub specjalnego urządzenia do malowania natryskowego.

Preparaty do impregnacji drewna:

  • Lazury i lakierobejce gwarantują 8 lat ochrony drewna, zachowanie naturalnego rysunku zabezpieczenie przed UV, wodą, sinizną i grzybami. Służą do impregnacji i dekoracji stolarki budowlanej, okien, drzwi, domków drewnianych, placów zabaw dla dzieci, mebli ogrodowych. W sprzedaży dostępne są różne kolory.
  • Impregnaty ochronno – barwiące (ALTAXIN, SADOLIN) chronią drewno przed działaniem czynników atmosferycznych, sinizną, grzybami domowymi, grzybami pleśniowymi i owadami. Dodatkowo zabezpieczają drewno przed biokorozją oraz warunkami atmosferycznymi, wzmacniają powierzchniową strukturę drewna, dekorują i barwią drewno zachowując jego rysunek a dzięki dodanej nanotechnologii w pełni skutecznie zabezpieczają powierzchnię przed wchłanianiem wilgoci i zabrudzeniami. Umożliwiają drewnu oddychanie i oddawanie wilgoci na zewnątrz a w wersji barwnej zabezpieczają przed promieniowaniem UV, które powoduje rozpad celulozy i szarzenie drewna. Przewidywalny czas ochrony 5 lat. Nanoszenie impregnatu na drewno może być wykonane pędzlem, metodą natryskową jak również przez zanużenie. Nadają się do ochronnego i dekoracyjnego malowania przedmiotów drewnianych na zewnątrz pomieszczeń (drzwi, okna, meble ogrodowe, boazerie zewnętrzne, altanki, domki letniskowe, płoty, konstrukcje stropów i dachów, itp.).
  • Impregnaty do drewna konstrukcyjnego (TYTAN) to bezwonne preparaty wodne niszczące grzyby i owady. Wykazuje zabezpieczenie drewna przez 10 lat. Wykorzystywane do profilaktycznej ochrony zdrowego surowego drewna, likwidacji ognisk zapalnych w drewnie już zainfekowanym.
  • Impregnaty specjalistyczne do drewna, np. naturalny pokost lniany zabezpieczający drewno przed szkodliwym działaniem wody i niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, wykorzystywany do impregnacji drewna i materiałów drewnopochodnych, może być stosowany wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń.
  • Impregnaty ognioochronne zabezpieczające drewna przed działaniem wysokiej temperatury (TYTAN)