Przejdź do treści

Instalacja elektryczna – co należy brać pod uwagę

 

Gniazda, włączniki, oświetlenie i inne urządzenia elektryczne potrzebują prądu. W nowoczesnych domach nawet ogrzewanie, dopływ świeżego powietrza i rolety zewnętrzne wymagają energii elektrycznej. Energia elektryczna jest dostarczana do domu za pośrednictwem publicznej sieci zasilającej lub za pomocą fotowoltaiki. Setki metrów kabla w domu zapewniają, że energia elektryczna dociera tam, gdzie jest potrzebna. Podstawą tego jest dobrze zaplanowana i profesjonalnie wykonana instalacja elektryczna. Dla majsterkowiczów zazwyczaj niewiele jest do zrobienia, ponieważ instalacja elektryczna to zadanie dla profesjonalistów. Niemniej jednak mieszkańcy domu lub mieszkania muszą odpowiednio wcześniej zdecydować, w którym miejscu chcą mieć włączniki i jakie, jak również ile będzie potrzebnych gniazdek i na której ścianie. Więc jeśli chodzi o elektrykę, sprawa z rozmieszczeniem wyłączników i gniazdek, poprowadzenia kabli staje się bardziej skomplikowana i jest bardziej szczegółowa.

 

 

Zaplanuj instalację elektryczną

Pierwszym krokiem do zasilania domu jest zaplanowanie instalacji elektrycznej. Mieszkańcy muszą rozplanować oświetlenie m.in. gdzie ma wisieć lampa, biorąc też pod uwagę padanie cienia i rozmieszczenie okien. Ponadto należy zainstalować włączniki światła i gniazdka – dokładnie tam, gdzie są potrzebne. Miłośnicy majsterkowiczów powinni również zastanowić się, jakich urządzeń kuchennych potrzebują i z ilu z nich korzystają jednocześnie, aby rozmieścić gniazda w odpowiedniej ilości i miejscu.

 

Wkład własny w instalację elektryczną

Instalacja elektryczna to praca dla profesjonalistów. Mieszkańcy mogą jednak uzgodnić z elektrykiem, w którym miejscu rozmieścic gniazda i włączniku, jak również oświetlenie. Ostatecznie jednak elektryk musi wszystko zaakceptować. W każdym razie elektryk sam podłącza skrzynkę bezpieczników, a fachowiec zajmuje się również podłączeniem do sieci zasilającej.

 

WAŻNE!

Elektryk ciągnie również linie kabli według ustalonych zasad techniki. W przypadku kabli elektrycznych istnieją wyraźnie określone strefy instalacji, które biegną wzdłuż krawędzi ścian lub sufitów i zawsze są równoległe lub prostopadłe do podłogi, ale nigdy po przekątnej wzdłuż ściany. Te strefy montażowe również mają sens, zmniejszając ryzyko przewiercenia kabla elektrycznego i odcięciem dopływu prądu lub nawet spowodowania spięcia i wysadzenia korków.

 

Przeczytaj również: