Budowa domu to nie tylko wznoszenie ścian. Jednym z jej etapów jest również zaprojektowanie i wykonanie instalacji elektrycznej. O ile nie sposób zapomnieć o umiejscowieniu włączników światła w poszczególnych pomieszczeniach, o tyle wyprowadzenie przewodów do przyszłego domofonu bądź gniazdka elektrycznego zasilającego oświetlenie choinkowe nie zawsze przychodzi nam na myśl na etapie planowania instalacji.
Instalacja elektryczna wewnątrz domu
Sukcesywnie rośnie liczba używanych w domu urządzeń elektrycznych, stąd nie warto oszczędzać na ilości montowanych gniazdek. Standardy budowlane stosowane od wielu lat przewidywały montaż 2 gniazdek na każde 6 metrów kwadratowych pomieszczenia. W dzisiejszych czasach jednak ta ilość może okazać się niewystarczająca, szczególnie w kuchni, gdzie używamy coraz większej liczby sprzętu.
Aby uniknąć sytuacji, kiedy po wyposażeniu kuchni w urządzenia na trwałe podłączone do prądu (kuchenka elektryczna, ekspres do kawy, okap, kuchenka mikrofalowa, krajalnica) wszystkie gniazdka zostaną wykorzystane.
Podczas planowania ilości i rozmieszczenia gniazdek elektrycznych wewnątrz budynku, warto zamontować kilka gniazdek więcej, aniżeli przewidują aktualne potrzeby. Aby uniknąć sytuacji zbyt dużej ilości gniazdek, można wykonać wyłącznie zaślepione puszki pod przyszłe gniazdka, które będzie można w każdej chwili wykorzystać.
W domach piętrowych warto również rozważyć możliwość zamontowania oświetlenia wzdłuż schodów, co wymaga wyprowadzenia przewodów i wykonania wspomnianych wyżej zaślepionych puszek pod lampy LED.
Instalacja elektryczna zewnętrzna
Zdecydowanie częściej myślimy o wykonaniu odpowiedniej liczby wewnętrznych gniazdek elektrycznych, bowiem łatwiej jest zaplanować miejsce i rodzaj używanych przedmiotów elektrycznych w pomieszczeniach. Niestety w przypadku planowania instalacji elektrycznej zewnętrznej częściej zdarza się wykonanie zbyt malej liczby włączników i wyprowadzenia przewodów elektrycznych poza budynek.
Aby uniknąć sytuacji, w której po położeniu na podjeździe kostki brukowej konieczne jest wykopanie rowu i wyprowadzenie kabla do zasilenia domofonu przy furtce lub silnika do bramy przesuwnej, warto pomyśleć o możliwości wykorzystania w przyszłości różnorodnych urządzeń elektrycznych poza budynkiem i wykonanie instalacji „na zapas”.
Podczas planowania zewnętrznej instalacji elektrycznej warto rozważyć wyprowadzenie przewodów pod ewentualne przyszłe urządzenia elektryczne:
– domofon lub wideodomofon,
– brama wjazdowa sterowana elektrycznie,
– zewnętrzna instalacja alarmowa,
– zewnętrzne oświetlenie wokół budynku,
– kamery,
– oświetlenie na tarasach i balkonach,
– zasilanie sterowania nawadniania ogrodu.
Warto wykonać również zewnętrzne hermetyczne gniazdka elektryczne, które w przyszłości mogą się przydać do podłączenia urządzeń wykorzystywanych w ogrodzie (kosiarki, podkaszarki).