Celem budowania domów w systemie energooszczędnym jest zmniejszenie kosztów ogrzewania i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do środowiska. Mimo, iż początkowe wydatki poczynione na inwestycje w systemy wykorzystujące energię odnawialną są zdecydowanie wyższe, to jednakże w dłuższej perspektywie czasu niższe wydatki na ogrzewanie zdecydowanie je rekompensują.
Jednym z popularnych ostatnio urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii są kolektory słoneczne. Są to elementy instalacji pośredniczące w zamianie energii słonecznej w cieplną wykorzystywane na potrzeby grzewcze – głównie do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Zastosowanie instalacji solarnej pozwala zaoszczędzić do 70% energii rocznie potrzebnej do podgrzania wody, a w okresie letnim do 100%, co jednoznacznie nie powoduje konieczności uruchamiania tradycyjnego systemu grzewczego.
Rodzaje kolektorów słonecznych
- kolektory powietrzne – charakteryzują się raczej niską sprawnością i są wykorzystywane w zasadzie wyłącznie do wstępnego ogrzania powietrza, które następnie dogrzewane jest przez urządzenia konwencjonalne;
- kolektory cieczowe – z uwagi na dużą sprawność są powszechnie stosowane w instalacjach grzewczych. W sprzedaży znajdują się ich wersje płaskie oraz rurowo – próżniowe;
- kolektory płaskie – najczęściej spotykane, stosowane są najczęściej do ogrzewania wody użytkowej. Ich sprawność wynosi od 25 do 30%. Przy zastosowaniu w nich próżni możliwe jest zwiększenie skuteczności do nawet 40%;
- kolektory rurowo – próżniowe – występują w dwóch odmianach: z bezpośrednim przepływem czynnika grzewczego i w wersji z rurką cieplną. Sprawność tego typu urządzeń sięga nawet 50%, co czyni je również użytecznymi zimą.
Czym kierować się przy kupnie kolektorów?
Decydując się na inwestycję w kolektory słoneczne należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich dobre parametry techniczne. Równie ważna jest ich niezmienność w czasie eksploatacji oraz wysoka jakość wykonania urządzeń. Gwarancją jakości kolektorów słonecznych jest posiadanie przez nie europejskiego certyfikatu jakości – Solar Keymark. Kierując się natomiast względami ekonomicznymi, warto zwracać uwagę nie tylko na cenę zakupu, ale również na okres gwarancji. W przypadku dobrych kolektorów, czas ten wynosi nawet 10 lat.
Koszty instalacji i możliwości dofinansowania
W zależności od rodzaju kolektora oraz jego sprawności grzewczej, koszt zakupu wynosi od dwóch do kilkunastu tysięcy złotych. Przykładowy zestaw solarny ET1 – 100 x 15 przewidywany dla rodziny 2 – 3 osobowej kosztuje około 5000 zł. W skład takiego zestawu wchodzi kolektor ET 15-58, zbiornik wody jednowężownicowy, uchwyt dachowy, płyn do instalacji, odpowietrznik z zaworem do instalacji, złączki kolektorowe, sterownik RESOL, grupa pompowa WILO oraz naczynie zbiorcze 18 l. Przewidywany koszt montażu takiej instalacji wynosi około 2000 zł.
Osoby zainteresowane zakupem kolektorów mogą również zapoznać się z informacjami na temat możliwości i formach uzyskania dofinansowania do ich instalacji. Obecnie najbardziej atrakcyjnym źródłem wsparcia finansowego jest program dopłat do kolektorów słonecznych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Dopłaty na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych przeznaczonych na zakup i montaż kolektorów słonecznych dla osób fizycznych i wspólnot mieszkaniowych”.
Dowiedz się więcej, dzwoniąc do nas na numer (91) 424 18 84 lub napisz info@krystianpolice.pl