Przejdź do treści

Jak dbać o drewno w ogrodzie?

Ogrodowe altany, pergole, kratki do pnączy, skrzynki do kwiatów, piaskownice a nawet meble ogrodowe dają największy efekt wówczas, gdy wytworzone są z naturalnego drewna. Ten ponadczasowy materiał budowlany idealnie komponuje się z zielenią ogrodu, stwarzając niepowtarzalny wygląd. Co jednak zrobić, gdy w efekcie działania niekorzystnych warunków atmosferycznych, działalności owadów, szkodników drewna, grzybów i pleśni, jego wygląd przestaje dekorować, a zaczyna szpecić?

Przygotowanie do odnowienia drewna

Jeśli w naszym ogrodzie znajduje się drewno wymaga odnowienia, przed przystąpieniem do jego impregnowania, malowania lub lakierowania, najpierw musimy je odpowiednio do tego przygotować. Po pierwsze, z wszystkimi pracami w zakresie odnawiania drewna ogrodowego musimy poczekać, aż na zewnątrz będzie już odpowiednio wysoka temperatura, która sprawi, że drewno dobrze wyschnie po zimowym śniegu i wiosennych deszczach.

Prace impregnacyjno – naprawcze najlepiej jest wykonywać w ciepły i słoneczny dzień.

Usuwanie starych powłok

Jeżeli drewno w ogrodzie było wcześniej pomalowane farbą lub lakierem, który uległ zniszczeniu, popękaniu i złuszczeniu, wpierw musimy usunąć tą warstwę. Zwiększy to przyczepność i jednoczenie trwałość nowych preparatów do impregnacji drewna.

Stare powłoki z lakiery lub farby można usunąć przy pomocy papieru ściernego lub metalowej szczotki. W przypadku dużych powierzchni lub bardzo grubych warstw starych powłok, zamiast papieru ściernego można użyć odpowiedniej szlifierki oscylacyjnej.

Jeśli drewno było pomalowane farbą olejną, można ją usunąć przy pomocy opalarki, sukcesywnie usuwając podgrzaną farbę specjalną szpachelką.

Pozbywając się starych powłok należy uważać, by przez przypadek nie uszkodzić drewna. Jeśli jednak do takiego uszkodzenia dojdzie, należy powstałe ubytki wypełnić specjalnym kitem szpachlowym do drewna.

Ostatnią czynnością przygotowawczą jest oczyszczenie drewna z kurzu i pyłu pozostałym po usuwaniu starych powłok, a także dobre jego odtłuszczenie. Można również delikatnie przetrzeć drewno drobnym papierem ściernym, co zdecydowanie zwiększy przyczepność nowych powłok impregnujących.

Impregnowanie, malowanie, lakierowanie czy olejowanie?

Współczesny rynek preparatów do impregnacji drewna jest tak bogaty, że często odpowiedni wybór dobrego środka sprawia nam poważny problem.

Przed zakupem konkretnego preparatu, należy pamiętać o następujących zasadach:

  • Nie warto oszczędzać pieniędzy przy zakupie impregnatu do drewna. Pozorna oszczędność może sprawić, że kupując gorszej jakości środek, wcześniej będziemy musieli wykonać ponowną impregnację i ponownie ponieść jej koszt.
  • Najtańsze produkty do zabezpieczania drewna nie zawsze zawierają substancje chroniące drewno przed grzybami i pleśniami, co zdecydowanie zmniejsza ich działanie ochronne.
  • Kupując preparat do pokrycia elementów drewnianych narażonych na duże nasłonecznienie, warto wybrać produkt zawierający filtry UV, które zabezpieczą drewno przed starzeniem.
  • Jeżeli kupujemy preparaty, które mają jednocześnie barwić i impregnować, warto wybrać takie, które długo wysychają. Im dłuższy czas wysychania, tym większe i głębsze nasiąkanie drewna preparatem. Głęboką penetrację drewna zapewniają impregnaty, które schną w czasie od 4 do 6 godzin.
  • Drewno w ogrodzie warto zabezpieczyć dodatkowo lakierem lub lakierobejcą.
  • Lakierobejce spełniają dwojaką funkcję. Nie tylko barwią drewno, ale jednocześnie je dobrze chronią. Decydując się na zakup lakierobejcy, należy wybrać produkt wysokiej jakości. W przeciwnym razie efekt będzie krótkotrwały i po pewnym czasie będzie potrzebne powtórzenie zabiegu. Niskiej jakości lakierobejce mogą szybko pękać na nawet złuszczać.
  • W przypadku lakieru, istotne jest natomiast, by czas wysychania był jak najkrótszy. Zabezpieczy to powierzchnię przed przyczepianiem kurzu do mokrej powłoki lakieru.
  • Dobrym środkiem do pielęgnacji drewna jest również olej. Obecnie najwyżej ceniony jest olej tungowy, zwany również chińskim. Posiada on najlepsze parametry chroniące drewno przed szkodliwymi warunkami zewnętrznymi, idealnie podkreśla naturalne walory drewna i chroni je przed utratą koloru. Dawniej ten olej był wykorzystywany do zabezpieczania wioseł. Preparaty zawierające dobry olej nie wymagają szlifowania podczas konserwacji a jednocześnie trwale zabezpieczają drewno.
Przeczytaj również: