Malowanie ścian to nie tylko ich odświeżanie, ale przede wszystkim zmiana koloru. Wybór odpowiedniej barwy nastręcza zwykle wielu problemów. O tym, jak dobrać odpowiedni kolor ścian, by pomieszczenie zyskało efektowny wystrój a przebywające w nim osoby – dobry nastrój.
Czynniki, od których zależy wybór koloru ścian:
- Rodzaj oświetlenia (naturalne, sztuczne, liczba okien)
- Wyposażenie pomieszczenia (kolor mebli, rodzaj okładziny podłogowej)
- Rodzaj wnętrza (pokój, kuchnia, korytarz)
- Wielkość pomieszczenia i jego poszczególne wymiary (długość, szerokość)
- Osobiste preferencje względem ulubionych odcieni.
Jak optycznie zmienić wymiary pomieszczenia?
Dzięki odpowiedniemu doborowi kolorów ścian możliwe jest optyczne poszerzenie bądź wydłużenie pomieszczenia. Zasada jest prosta: pastelowe, jasne odcienie sprawiają wrażenie większej przestrzeni, co sprawdza się idealnie w niewielkich pomieszczeniach. Chcąc poszerzyć (wizualnie) pomieszczenie, należy krótsze ściany pomalować na kolory ciemne, a dłuższe ściany – na odcienie jasne. Gdy pomaluje się ciemną farbą sufit przy jednocześnie ciemnej podłodze i jasnych ścianach, można uzyskać wrażenie szerszego pokoju, jednak znacznie niższego. Ciemny sufit i ciemna tylnia ściana pozwala na uzyskanie pozornego tunelu.
Pastelowe czy intensywne?
Wybór jasnych pastelowych odcieni jest zdecydowanie bezpieczniejszy, bowiem można go łatwiej połączyć z pozostałym wyposażeniem pomieszczenia. Niemniej wszystkie ściany pomalowane na jednakowy kolor sprawiają, że pomieszczenie staje się mało efektowne i wymaga dodatkowego wzmocnienia charakteru odpowiednimi dodatkami.
Kolory intensywne dodają pomieszczeniu odpowiedniej osobowości, jednak mogą się szybciej opatrzyć. Znacznie trudniej jest też dobrać do nich odpowiednie wyposażenie pomieszczenia. Idealnym rozwiązaniem jest umiejętne łączenie odcieni intensywnych ze spokojnymi pastelami.
Barwa pomieszczeń a odpowiedni nastrój
- Zielony – wpływa kojąco, relaksująco i odprężająco. Nadaje się do łazienek, przedpokoi, pokoi dzieci nadpobudliwych, a także do pomieszczeń, w których łagodzi się stres (gabinety terapeutyczne, SPA)
- Czerwony – podnosi ciśnienie krwi, pobudza psychikę, zwiększa apetyt, wprawia w dobry nastrój. Z uwagi na możliwość wywołania złości nie nadaje się do pomieszczeń wymagających skupienia (pokoje do nauki, biura). Nadaje się do restauracji, kuchni, klatek schodowych, a także pomieszczeń, w których uprawia się ćwiczenia fizyczne.
- Niebieski – wycisza, uspokaja, zmniejsza stres, ale może również wywołać nastrój melancholii i przygnębienia. Nadaje się do sypialni, jednak nie jest wskazany do pomalowania ścian w kuchni.
- Fioletowy – uspokaja osoby nerwowe, łagodzi fobie i lęki, pobudza kreatywność i uzdolnienia artystyczne. Idealne jest połączenie fioletu z szarym, srebrnym, kremowym a nawet czekoladowym. Nadaje się do sypialni.
- Żółty – dobrze odbija światło, wywołuje pozytywne emocje i uczucia (radość, ożywienie, optymizm). Doskonale komponuje się z zielenią i niebieskim.
- Pomarańczowy – zwiększa apetyt, pobudza, dodaje energii do działania. Można go doskonale łączyć z szarym.
- Szary – stanowi doskonałe dopełnienie bardziej intensywnych i wyraźnych barw. Nadaje się do ścian w łazience, gdzie na tle szarości można idealnie wyeksponować biel łazienkowej armatury.