Przejdź do treści

Jak dobrać moc grzejników do wielkości pomieszczenia?

Aby zapewnić komfort cieplny w pomieszczeniach mieszkalnych, należy odpowiednio dobrać moc cieplną montowanego grzejnika.

Obecnie najczęściej instaluje się grzejniki wykonane z aluminium, które charakteryzują się dużą przewodnością cieplną. Są lekkie, mają niewielką pojemność, dzięki czemu bardzo szybko się nagrzewają i oddają ciepło do pomieszczenia.

Moc cieplna grzejników wyrażona jest w Watach (W) i jest wyliczona w stosunku do szczególnych parametrów ogrzewanego pomieszczenia. Istotna jest nie tylko jego powierzchnia określona w metrach kwadratowych, ale również kubatura obliczona w metrach sześciennych. Dodatkowym elementem wpływającym na wartość mocy cieplnej grzejników jest również rodzaj budynku.

Przykładowo w starym budownictwie wielorodzinnym, czyli blokach wznoszonych w latach 70–tych i 80–tych ubiegłego wieku, zapotrzebowanie na moc grzejników (q) wynosi około 90–110 W na 1 m2. W starych domach jednorodzinnych, których ściany nie posiadają izolacji termicznej (styropian, wełna), moc grzejników winna oscylować w granicach od 130 do nawet 200 W na 1 m2.

W przypadku nowego budownictwa, gdzie zastosowano izolacje ścian a także zamontowano nowe energooszczędne okna, moc cieplna grzejników może wynosić zaledwie 50–70 W na 1 m2 powierzchni pomieszczenia.

Biorąc pod uwagę powyższe parametry, bardzo łatwo można obliczyć orientacyjną moc grzejnika w danym pomieszczeniu.

Wystarczy pomnożyć wartość określonych wyżej wskaźników q przez powierzchnię pomieszczenia (A) wyrażoną w metrach kwadratowych.

Moc grzejnika Q (W) = A (m) x q (W/m2)

Powyższy wzór na obliczenie mocy grzewczej powinien być jednak metodą orientacyjną. Przy zakupie grzejnika należy również wziąć pod uwagę rodzaj pomieszczenia (łazienka, kuchnia, pokój), usytuowanie pomieszczenia względem strony świata, a także występowanie tak zwanych przegród zewnętrznych i sąsiedztwa pomieszczeń nieogrzewanych (piwnice, garaże).

W przypadku istnienia okoliczności wpływającemu na większe straty ciepła, należy wielkość mocy cieplnej grzejnika zwiększyć o około 10–15%.

Istotne jest również dobranie odpowiedniego rodzaju grzejnika w oparciu o parametry podane przez producenta. Najczęściej uwzględniają one temperaturę wody zasilającej, temperaturę wody powrotnej oraz temperaturę, jaka będzie utrzymywana w pomieszczeniu.

Biorąc pod uwagę określane wyżej różne rodzaje budynków, ich rodzaj izolacyjności oraz źródło zasilania, przy zakupie grzejników można się sugerować wartościami określonymi w poniższej tabeli:

Miejsce zastosowania grzejnika

Źródło ciepła

Parametry grzejnika

Dom jednorodzinny Kocioł na paliwo stałe 90/70/20 stopni C
Kocioł kondensacyjny 55/45/20 stopni C
Kocioł na gaz lub olej 75/65/20 stopni C
Pompa ciepła 50/40/20 stopni C
Mieszkanie w starym bloku Instalacja miejska 90/70/20 stopni C
Mieszkanie w nowym bloku 90/70/20 stopni C
Przeczytaj również: