Przejdź do treści

Jak docieplić stary dom?

Odpowiednie docieplenie domu będącego w trakcie budowy jest dziś rzeczą naturalną i nie budzi żadnych wątpliwości. Najczęściej rodzaj materiału i jego grubość jest dokładnie określona w projekcie. Wątpliwości pojawiają się wówczas, gdy istnieje potrzeba docieplenia ścian starych domów.

Najczęściej są one bardzo grube, co sprawia, że trudno jest dobrać odpowiednią grubość styropianu. Niekiedy mają one ponad 30 cm, chociaż zdarza się, że ich grubość nie przekracza 10 cm. W każdym wypadku należy dążyć do osiągnięcia jak najniższej wartości wskaźnika współczynnika przewodzenia ciepła U. Im wartość współczynnika U jest niższa, tym lepsze parametry cieplne. Dla nowoczesnych budynków energooszczędnych winien wnosić mniej niż 0,2 W/m2K.

W przypadku starych budowli nie zawsze istnieje możliwość ułożenia bardzo grubych płyt styropianowych, przy czym ich minimalna grubość to 10 cm. Im warstwa docieplenia będzie grubsza, tym efekt będzie lepszy. Obecnie możliwe jest zastosowanie nowoczesnych płyt styropianowych, które charakteryzują się lepszymi właściwościami izolacyjnymi, a dzięki temu cieńsza warstwa docieplenia gwarantuje odpowiednią ochronę cieplną.

Przykładem jest styropian ERMONIUM PLUS fasada, którego warstwa 12 cm izoluje podobnie jak warstwa 15 cm standardowego styropianu, a warstwa 15 cm izoluje tak samo jak 21 cm zwykłego styropianu.

Oprócz docieplenia ścian zewnętrznych konieczne jest również zwrócenie uwagi na stan izolacji fundamentów i stropu nad nieogrzewaną piwnicą. Nawet, gdy ściany będą utrzymywały ciepło, a okna zostaną wymienione na nowe, w budynku nie zostanie zauważona zmiana temperatury i wysokości kosztów jego ogrzewania. Ciepło ucieka bowiem nie tylko poprzez ściany, ale również w dół (do piwnicy), a wynikające z tego powodu straty mogą wynieść nawet 20%. Ważne jest więc oddzielenie zimnej piwnicy od części mieszkalnej.

Jeśli wysokość pomieszczeń piwnicznych na to pozwala, najprościej jest ocieplić strop od strony piwnicy. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, konieczne jest ułożenie warstwy izolacyjnej styropianu od strony mieszkania. Minusem tego rozwiązania jest jednak konieczność całkowitego usunięcia wyposażenia domu na czas remontu oraz zmniejszenie wysokości pomieszczeń o grubość warstwy styropianu i nowej wylewki.

Ważne jest również, by ocieplić ściany piwnic od wewnątrz, bo zminimalizować mostki termiczne odpowiadające za „uciekanie” ciepła z budynku.

Izolacja stropu nad piwnicą styropianem o grubości 10 cm, może przynieść zauważalny spadek kosztów ogrzewania o około 200 – 500 zł rocznie (w zależności od rodzaju ogrzewania).

Przeczytaj również: