Duże płytki gresowe święcą dziś triumf popularności. Stanowią idealny element wykończenia nowoczesnych wnętrz, a także tło do modnych mebli. Ich duże formaty idealnie wkomponowują się w duże pomieszczenia, nadając im niemalże elitarny wizerunek. Niestety fachowcy często obawiają się układania płytek w rozmiarze XXL, sugerując się opiniami o trudności układania. Jednak wbrew panującym obawom, postaramy się poniżej przekonać, że płytki wielkoformatowe może ułożyć nawet samodzielnie bez korzystania z pomocy fachowcy – glazurnika.
Wyrównanie podłoża
Niezmiernie ważnym elementem procesu układania dużych płytek gresowych jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Powinno być ono stabilne, bez wykruszeń i nierówności. Przed przystąpieniem do właściwych prac, należy je odpowiednio oczyścić i wypoziomować. W tym celu należy wykorzystać specjalną masę samopoziomującą. Dozwolona różnica w poziomie nie powinna przekraczać 3 milimetrów na odcinku 2 metrów podłoża. Ważną i zalecaną czynnością jest także zagruntowanie podłoża, które do minimum ograniczy wchłanianie wody z kleju.
Dobór kleju
Do klejenia płytek wielkoformatowych należy użyć specjalnego kleju o wysokiej odkształcalności, który pozwoli płytce „pracować”. Szczególnie ważne to jest w przypadku ogrzewania podłogowego, które zwiększa ryzyko pęknięcia okładziny. Przy doborze zaprawy klejowej należy zwracać uwagę na oznaczenia i opisy producentów. Do mocowania dużych płytek należy stosować zaprawę klejową oznaczoną symbolami C2 S1. Klasa C2 oznacza wysoką przyczepność do podłoża (wyższą niż C1), a S1 – oznacza odkształcalność kleju.
Warto również zwrócić uwagę na oznaczenie T, które charakteryzuje zaprawy o małym spływie, oraz oznaczenie E – oznaczające klej zachowujący długi czas właściwości klejące. Parametry te pozwalają na ewentualną korektę płytki po jej położeniu, a także zmniejszone ryzyko pozostawienia pod płytką pustych przestrzeni.
Montaż płytek
Podczas układania płytek w dużych formatach, zaprawę klejową należy nakładać zarówno na płytkę jak i posadzkę. Do aplikacji kleju należy użyć specjalnej pacy z zębami. Zaleca się, by konsystencja kleju było upłynniona, co ułatwi dokładne wypełnienie przestrzeni między płytką a podłogą i w efekcie zminimalizuje ryzyko pęknięcia płytki (np. w przypadku upadku na podłogę ciężkiego przedmiotu).
Duże płytki układa się najczęściej z zachowaniem bardzo wąskich fug. Najczęściej mają one szerokość od 1 do 3 mm. Można je stosować przy układania płytek rektyfikowanych, czyli takich, które mają szlifowane brzegi. Jeśli jednak płytki nie są rektyfikowane, konieczne jest wykonanie znacznie szerszych fug, tj. 7 – 10 mm. Dla uzyskania równych fug konieczne jest zastosowanie specjalnych krzyżyków dystansowych oraz specjalnej uelastycznionej spoiny.
Przeczytaj również: