Przejdź do treści

Jak kupić dobrą wiertarkę do domu?

Wiertarka w przeciwieństwie do innych elektronarzędzi jest przydatna w każdym domu. O ile wyrzynarka czy szlifierka niezbędna jest do wykonywania bardziej specjalistycznych prac remontowych, o tyle wiertarka może się okazać potrzebna w nawet w bardzo prostych czynnościach takich jak montaż mebli, obrazków, luster, lamp, karniszy, telewizora, akcesoriów łazienkowych, a nawet mieszanie kleju lub farby.

Wiadomym jest, że parametry wiertarki stosowanej codziennie przez fachowców powinny być zupełnie inne, aniżeli tej, która będzie używana w domu. Wiertarka profesjonalna najczęściej eksploatowana jest przez kilka godzin dziennie, musi więc być bardziej wytrzymała na duże obciążenia.

Wiertarka dla majsterkowicza nie musi posiadać bardzo dużej mocy, nie musi być odporna na dużą eksploatację ale musi gwarantować wygodną pracę. Poniżej znajdziesz kilka parametrów, na które warto zwrócić uwagę podczas jej zakupu.

1. Moc wiertarki

W domowych warunkach całkowicie wystarczy moc 500 – 600 W. Większy parametr mocy może być potrzebny wyłącznie podczas bardzo dużego remontu, bądź przy bardzo dużej częstotliwości używania.

2. Długość przewodu

Im przewód jest dłuższy, tym lepiej. Podczas wiercenia w różnych miejscach nie jest konieczne przekładanie wtyczki do innego gniazdka elektrycznego.

3. Konieczny udar?

Udar to nazwa systemu wytwarzania i przekazywania na urządzenie rytmicznych uderzeń. Wiertło wykonuje klasyczny ruch obrotowy i dodatkowo ruch posuwisto – zwrotny (udar). Taki system wymagany jest podczas wiercenia otworów w wyjątkowo twardych materiałach takich jak beton lub cegła. W przypadku wątpliwości jaką wybrać wiertarkę, warto zdecydować się na urządzenie z udarem, który w przypadku obróbki drewna, tworzyw sztucznych lub szkła będzie można wyłączyć.

4. Czy przyda się SDS?

SDS to rodzaj uchwytu pozwalającego na szybką zmianę wierteł i końcówek. Ten rodzaj uchwytu nie tylko pozwala a szybką zmianę wierteł, ale również zapobiega obracaniu się wiertła w uchwycie. Wadą tego rodzaju uchwytu jest jednak konieczność stosowania specjalnych wierteł, które wymagają większej odporności na duże przeciążenia.

5. Średnica wiercenia, ciężar

Kolejne parametry, na które warto zwrócić uwagę to średnica wiercenia i ciężar urządzenia. Maksymalna średnica podana jest zawsze na opakowaniu urządzenia i informuje o tym, jakiej wielkości otwór można wykonać w różnych rodzajach materiałów. W przypadku ciężaru wiertarki, im jest on mniejszy, tym urządzenie jest łatwiejsze w użyciu.

6. Regulacja biegu

Wiertarka może służyć nie tylko do wykonywania otworów, ale również do mieszania farby lub kleju, szlifowania drewna, a także usuwania rdzy. W takich przypadkach konieczne jest zmniejszenie obrotów. Podczas wiercenia natomiast liczbę obrotów należy zwiększyć. Aby więc maksymalne wykorzystać wiertarkę, warto kupić takie urządzenie, które ma możliwość regulacji biegów.

Przeczytaj również: