Przejdź do treści

Jak rozmieścić gniazdka elektryczne?

Planowanie oświetlenia w nowym domu nie jest łatwym zadaniem. O ile usytuowanie włączników oświetlenia nie sprawia trudności, o tyle określenie ilości gniazdek elektrycznych i ich właściwe rozmieszczenie przysparza inwestorom niemałych problemów.

Czy warto oszczędzać?

Im większa ilość osprzętu elektrycznego, tym koszt całej instalacji jest również większy. Na jego wysokość wpływa nie tylko cena pojedynczego gniazdka lub włącznika, ale również koszt jego montażu. Wprawdzie w ramach oszczędzania można zmniejszyć do minimum ilość gniazdek elektrycznych, ale trzeba liczyć z tym, że w przyszłości ich liczba (rozmieszczenie) może okazać się niewystarczająca. Lepiej więc na etapie budowy zamontować kilka gniazdek więcej, niż w przyszłości korzystać z mało estetycznych przedłużaczy.

Gdzie umieszczać gniazdka?

Zasadą jest, że gniazdka elektryczne montuje się we wszystkich pomieszczeniach, tj. w kuchni, łazience, pokojach, pomieszczeniach gospodarczych, kotłowniach, garażach, na strychach, w piwnicach a nawet w garderobach.

W kuchni gniazdka należy instalować nad poziomem blatu kuchennego, czyli około 100 cm od poziomu podłogi. W przypadku pokoi winny być one usytuowane około 30 cm od poziomu podłogi.

Od czego zależy ilość gniazdek i włączników?

Co do włączników punktów oświetleniowych, nie ma zwykle problemu z ich rozmieszczeniem. Powinny się one znaleźć jak najbliżej wejścia do pomieszczenia. W przypadku dużych pomieszczeń, warto zainstalować włączniki podwójne umożliwiające oddzielne włączenie jednej lub więcej żarówek. W sprzedaży dostępne są również włączniki potrójne, które stosuje się również wówczas, gdy z jednego miejsca zamierza się włączać dwie a nawet trzy różne lampy.

Ilość gniazdek elektrycznych zależy od indywidualnych potrzeb przyszłych mieszkańców domu. Warto jednak wcześniej przewidzieć wszystkie możliwe odbiorniki. Przed rozmieszczeniem gniazdek elektrycznych należy pomyśleć, gdzie ustawiony będzie telewizor, sprzęt hi-fi, komputer, ładowarka do telefonu komórkowego, lampki nocne, lampka na biurku. Warto również przewidzieć rozmieszczenie gniazdek, które będą służyły wyłącznie okazyjnie, np. gniazdko, które będzie służyło do podłączanie oświetlenia choinkowego, odkurzacza, suszarki do włosów lub sprzętu kuchennego (robot, mikser, żelazko).

Przy montażu gniazdek elektrycznych warto również rozważyć gniazdko elektryczne i włącznik oświetlenia na tarasie.

Jakie gniazdka, do jakich pomieszczeń?

W nowych i modernizowanych budynkach istnieje obowiązek montowania gniazdek z uziemieniem we wszystkich pomieszczeniach, w których może wystąpić wilgoć. Są to gniazdka posiadające tak zwany bolec, czyli styk ochronny połączony z przewodem ochronnym (PE). Gniazdka takie powinny się znaleźć obowiązkowo w łazience.

Dodatkowym wymogiem dotyczącym gniazdek instalowanych w wilgotnych pomieszczeniach, jest konieczność stosowania w nich gniazdek hermetycznych.

Podobne gniazdka należy zainstalować nie tylko w łazienkach, ale również na zewnątrz (na tarasie), w wilgotnej piwnicy i garażu (szczególnie istotne podczas mycia samochodu).

Przy wyborze włączników oświetlenia warto natomiast rozważyć zakup specjalnych włączników z podświetleniem, które idealnie sprawdzają się w ciemności.

Podwójne, czy pojedyncze?

Wybór między podwójnym a pojedynczym gniazdkiem uzależniony jest od przewidywanych urządzeń wymagających podłączenia do prądu. Jeśli jednak niewiele wyższy koszt gniazdka podwójnego nie obciąży nadto budżetu inwestora, warto się na niego zdecydować. Może się okazać, że w przyszłości zastąpi on niepotrzebny przedłużacz lub rozgałęźnik.

W miejscach, w których przewidziane jest podłączenie większej ilości odbiorników, można zamontować potrójne gniazdko elektryczne.

Dodatkowy osprzęt

Na etapie budowy warto przewidzieć nie tylko włączniki oświetlenia i gniazdka elektryczne, ale również gniazdka antenowe, RTV, telefoniczne, internetowe, do otwierania bramy garażowej oraz dzwonek do drzwi.

Przy wyborze gniazdek antenowych należy przewidzieć, jaki rodzaj instalacji należy wykonać. Przy odbiorze telewizji naziemnej można wykorzystać zwykłe gniazdko do podłączanie anteny RTV. Wybierając natomiast telewizję satelitarną, warto na etapie budowy zainstalować gniazdko SAT łączące w sobie możliwość odbioru zarówno telewizji naziemnej jak i satelitarnej.

Decydując się na podłączenie instalacji telefonicznej i Internetu, kolejnym osprzętem będzie gniazdko komputerowo – telefoniczne.

W przypadku bramy garażowej i dzwonka można wybrać taki sam typ włącznika, przy czym wskazane jest, by włącznik dzwonka do drzwi wejściowych był podświetlany.

Przeczytaj również: