Przejdź do treści

Jak spoinować płyty gipsowo – kartonowe?

Konstrukcje z płyt gipsowo – kartonowych są obecnie wyjątkowo popularne. Przy ich zastosowaniu wykonuje się podwieszane sufity, zabudowy wnęk, ścianki działowe a nawet elementy dekoracyjne. Największy problem wykonawcom sprawia jednak profesjonalne spoinowanie płyt i uzyskanie efektu jednolitej powierzchni, bez widocznych połączeń lub pęknięć.

Nawet najlepsze umiejętności mogą okazać się mało przydatne, gdy podczas spoinowania płyt nie będą wykorzystane odpowiednie materiały budowlane.

W tym celu niezbędne okażą się:

– masa do spoinowania,

– taśmy do spoinowania,

– pace i szpachelki,

– masa szpachlowa,

-papier ścierny lub inne materiały ścierne (taśmy, krążki, szlifierka, blok ścierny z przykręcanym uchwytem),

środek gruntujący.

Płyty gipsowo – kartonowe posiadają naturalnie fazowane krawędzie, które przygotowane są do spoinowania. Pozostałe krawędzie, czyli te, które powstają w wyniku cięcia płyt (na wymiar) należy delikatnie sfazować (ściąć pod niewielkim skosem). Wszystkie krawędzie należy dobrze zagruntować UniGruntem, delikatnie rozcieńczonym wodą (około 1/3 wody). Czynność ta zwiększy przyczepność masy do spoinowania, a tym samym wpłynie na większą trwałość konstrukcji i odporność na pękanie.

Bezpośrednio po wyschnięciu płyt należy nanieść cienką warstwę masy do spoinowania. Im warstwa masy będzie grubsza, tym trudniej będzie ją później wyszlifować. Aby zwiększyć wytrzymałość spoiny, w masę należy wtopić specjalną siatkę do łączenia płyt gipsowo – kartonowych.

Po wyschnięciu warstwy masy szpachlowej należy nałożyć na nią bardzo cienką warstwę masy do wykańczania powierzchni spoinowanych. Można w tym celu użyć zarówno gotowej masy sprzedawanej w wiaderkach, jak i tej w workach.

Zaleca się stosowanie wysokiej jakości białej masy szpachlowej Franspol Finisz przeznaczonej do wykańczania powierzchni ścian i sufitów oraz spoinowania płyt gipsowo-kartonowych. Masa Franspol Finisz stosowana jest nie tylko jako warstwa ostateczna do spoinowania, ale również do uzupełniania niewielkich ubytków powierzchni wewnątrz pomieszczeń. Masa ta może być używana nie tylko do płyt G-K, ale również do tynków,  metalu, drewna i powierzchni malowanych. Jej właściwości gwarantują nie tylko śnieżną biel, ale również dużą łatwość szlifowania.

W masę wykańczającą można dodatkowo wkleić taśmę papierową lub flizelinę, która dodatkowo wzmocni trwałość spoiny. Nakładając na taśmę warstwę masy wykańczającej należy pamiętać, że powinna ona mieć bardzo rzadką konsystencję.

Po wyschnięciu nałożonej masy można już przystąpić do ostatecznego wyrównania i szlifowania wykonanych spoin. W momencie uzyskania pożądanej gładkości powierzchni można przystąpić do jej pomalowania.

Przeczytaj również: