Kominek jest na pewno sercem całego domu, a możliwość cieszenia się ciepłem i widokiem ognia w długie zimowe wieczory jest prawdziwym luksusem. Aby jednak zachować ładny wygląd kominka, należy zadbać o jego systematyczne czyszczenie. Prawidłowa pielęgnacja i konserwacja kominka dodatkowo zwiększy jego żywotność.
Ważny jest zarówno popielnik kominka, jak i jego obudowa oraz szyba.
Czyszczenie popielnika ważne jest ze względu na konieczność umożliwienia efektywnego palenia w kominku. Im więcej jest w nim popiołu, tym bardziej zaburzony jest proces palenia związany z utrudnionym dostępem powietrza do paleniska. W zależności od częstotliwości palenia w kominku, dostosowana powinna być częstotliwość czyszczenia popielnika. Powinno mieć to miejsce co najmniej 1 raz w tygodniu, jednak w przypadku codziennego wielogodzinnego palenia w kominku, warto czynność tą wykonywać każdego dnia.
W celu ułatwienia sobie pracy można zastosować w tym celu specjalny odkurzacz kominkowy. Ważne jest jednak, by zachować co najmniej kilkugodzinny odstęp od wygaśnięcia ognia.
Do czyszczenia obudowy kominka należy zastosować specjalne preparaty. Wyjątkowo skuteczne są środki do czyszczenia grilla. Jednym z bardziej efektywnych jest Prima Leon – profesjonalny preparat do czyszczenia wnętrz (części emaliowanych) kominków. Środki te usuwają nie tylko osad z sadzy i dymu, ale również tłuszcz i inne produkty spalania. Można zastosować również domowe sposoby na usuwanie brudu z obudowy, tj wykonać mieszankę: 1 litr ciepłej wody + 100 ml octu + 1 łyżeczka amoniaku. Mieszankę nanieść na ściereczkę, którą przecierać elementy obudowy kominka a także szybę. Po zmyciu osadu, przetrzeć wszystko czystą ścierką zamoczoną w ciepłej wodzie i wytrzeć do sucha.
Do mycia szyb kominkowych najlepiej wykorzystać specjalne środki przeznaczone do tego celu. W sprzedaży występują one pod postacią płynu i pianki. Bardziej wskazane są pianki do szyb, bowiem nie ściekają one po mytej szybie i tym samym nie wsiąkają w sznur uszczelniający. Nasiąknięty płynem sznur może się szybko uszkodzić i przestać pełnić swoją żaroodporną funkcję.
Aby nie dopuścić do bardzo brudnej szyby i problemu z usunięciem osadu z sadzy i dymu, należy jej czyszczenie przeprowadzać każdorazowo po wygaśnięciu ognia i całkowitym wystygnięciu kominka. Dodatkowo należy zwracać uwagę na umieszczenie drewna lub specjalnego brykietu na środku paleniska, a także unikać drewna drzew iglastych, które wytwarzają podczas palenia więcej smolistego dymu (efekt spalania żywicy).