Przejdź do treści

Jak szybko usunąć starą tapetę?

Mimo, iż klasyczne tapety są często kojarzone z typową dekoracją ścian w PRL-owskich mieszkaniach, dziś na nowo zaczynają wracać do współczesnych wnętrz. Zarówno różnorodność struktur i kolorystyki dzisiejszych tapet jak i ich bogate wzornictwo sprawiają, że zdobią wnętrza urządzone w każdym stylu. Nadają się do łączenia z drewnem, elementami szklanymi, a także z klasycznie pomalowanymi ścianami.

Ich zastosowanie zależy wyłącznie od wyobraźni domowników. Gdy zaś po pewnym okresie dekoracja wytapetowanej ściany straci już swój urok, można ją szybko usunąć.

Najłatwiej jest usunąć klasyczne tapety papierowe a także tapety rauhfaser. Są one wrażliwe na wilgoć, więc wystarczy je namoczyć wodą, a będą łatwo odklejać się od ściany i schodzić całymi brytami. Do tego zabiegu można użyć zwykłego pędzla ławkowca, którym należy nasączyć wodą zewnętrzną powierzchnię tapety. Zabieg będzie łatwiejszy, gdy do ciepłej wody doleje się kilka łyżek octu 10%. Po odczekaniu 10 – 15 minut wystarczy delikatnie podważać szpachelką poszczególne bryty starej tapety i zrywać ze ścian.

Trudniej jest usunąć tapety winylowe, bowiem są one odporne na wilgoć. Zwykle przy ich usuwaniu, na ścianie pozostaje cienka warstwa flizeliny, którą można pozostawić jako podkład pod nową tapetę. Można również zastosować odpowiedni preparat do usuwania tapet. Jego składniki wnikają w strukturę tapety, osłabiają działanie kleju, a w efekcie ułatwiają usuwanie tapety ze ściany.

Preparaty te można stosować nie tylko do tapet winylowych, ale również innego rodzaju tapet – również tych bardzo grubych. Środek należy rozcieńczyć w wodzie i nanieść go na ścianę za pomocą wałka lub pędzla. Im grubsza jest tapeta, tym należy zastosować większe stężenie preparatu.

Najtrudniejsze są do usunięcia tapety z włókna szklanego. Są to obecnie tapety najmodniejsze, pozwalające na uzyskanie oryginalnego wzoru, a jednocześnie dające trwałą i odporną na uszkodzenia powierzchnię. Niestety ich wadą jest to, że są trudne do ułożenia i jeszcze trudniejsze do usunięcia ze ściany. Zdarza się, że przy próbie usunięcia ich szpachelką, odchodzą od ściany razem w warstwą tynku. Jeśli były kładzione na wodorozcieńczalne kleje, można zastosować ciepłą wodę i wspomniane wyżej preparaty do usuwania tapet. Gdy jednak zabieg ten nie przynosi oczekiwanych rezultatów, należy przygotować się na to, że powstałe w czasie usuwania tapety ubytki w warstwie tynku będzie trzeba zatuszować nową warstwą masy szpachlowej.

Przeczytaj również: