Kończąc jesienne prace w ogrodzie, warto pomyśleć o zabezpieczeniu narzędzi przed zniszczeniem. Pozostawiając je zabrudzone od ziemi i resztek roślin narażamy je na rdzewienie i znaczne skrócenie okresu przydatności.
Grabie, szpadle, łopaty, pazurki
Wszystkie narzędzia ręczne używane do prac ogrodowych przechowywane są najczęściej w przydomowych pomieszczeniach gospodarczych lub specjalnych domkach narzędziowych. W czasie zimy pomieszczenia te są nieogrzewane, w związku z czym nasze grabie, szpadle, pazurki i inne narzędzia narażone są na niskie temperatury i wysoką wilgotność. Takie warunki sprzyjają ich niszczeniu, któremu można zapobiec. Wszystkie używane do prac w ogrodzie narzędzia typu szpadle, grabie, łopaty, pazurki należy dokładnie oczyścić z resztek ziemi, umyć i dokładnie posmarować środkiem WD-40. Preparat ten nie tylko oczyści narzędzia i natłuści, ale przede wszystkim usunie wodę z trudno dostępnych miejsc. Alternatywnie można również zastosować wazelinę techniczną, która zabezpieczy metalowe części przed korozją
Zadbaj o elektronarzędzia
Prawdziwi fachowcy wiedzą, że elektronarzędzia mogą się zniszczyć nawet wówczas, gdy nie są używane. Mowa oczywiście o sytuacji, kiedy wiertarki, szlifierki, pilarki, wkrętarki lub wyrzynarki nie zostaną po pracy dobrze wyczyszczone a także nie są sukcesywnie konserwowane. Pozostawienie zabrudzonego elektronarzędzia na długi okres może spowodować poważne uszkodzenie. Dzieje się tak wówczas, gdy resztki obrabianego materiału w postaci wiór lub pyłu pozostaną na częściach urządzeń i po zetknięciu z wodą utworzą twardą skorupę, która może w ekstremalnych warunkach spowodować nawet zatarcie silnika. Aby do tego nie dopuścić, po wykonanych czynnościach należy dobrze oczyszczać zewnętrzne części narzędzi miękką szmatką, natomiast miejsca trudno dostępne warto przedmuchać silnym strumieniem powietrza. Kolejną czynnością jest odpowiednie nasmarowanie, które zapobiegnie zablokowaniu lub zatarciu spowodowanym zanieczyszczeniami. Najkorzystniej jest zastosować w tym celu specjalistyczny środek czyszcząco – smarujący do elektronarzędzi TOPEX GRAPHITE.
Szczególną uwagę należy zwrócić na konserwację wiertarek, wkrętarek i młotów udarowych z systemem SDS. Często pod wpływem dostania się zanieczyszczeń do wnętrza wrzecion może dojść do zatarcia się lub mechanicznego uszkodzenia wrzecion. Aby do tego nie dopuścić, należy systematycznie stosować TOPEX SMAR do wrzecion młotów udarowych, który poprawi charakterystykę współpracy trzpieni wierteł SDS z wrzecionami młotów udarowych, umożliwi przenoszenie na wiertło pełnej siły udaru bez strat powodowanych zacinaniem się wierteł w wrzecionie, a także chroni zarówno elementy wrzeciona jak i trzpienie wierteł przed przedwczesnym zużyciem.
Konserwacja kosiarki
Po zakończeniu sezonu koszenia trawy należy zadbać również o kosiarkę, by w czasie zimowego przechowywania nie uległa zniszczeniu. Przede wszystkim należy dokładnie oczyścić ją z resztek trawy, które w wilgotnych warunkach mogą powodować korodowanie poszczególnych części narzędzia. Dla większego efektu, warto również przedmuchać urządzenie sprężonym powietrzem. Konieczne jest również oczyszczenie ostrza, a w razie konieczności również jego naostrzenie i obowiązkowo naoliwienie. W przypadku kosiarek spalinowych należy na sezon zimowy opróżnić zbiornik paliwa, co zapobiegnie problemom z uruchomieniem silnika w okresie wiosennym. Należy również zlać zużyty olej a miskę napełnić świeżym olejem. Usuwany stary olej powinien być ciepły, bowiem wówczas lepiej spływa i zabiera ze sobą więcej ewentualnych zanieczyszczeń.
Ponieważ brudny filtr blokuje dostęp powietrza, a tym wpływa na nieefektywne spalanie paliwa, po zakończeniu okresu koszenia należy również zadbać o jego sprawność. Filtr gąbkowy dokładnie wyprać w wodzie z mydłem, wysuszyć i nasączyć olejem a filtr papierowy wyrzucić i zamontować nowy.
Koniecznie trzeba również zadbać o świecę zapłonową. Należy ją wykręcić i w otwór wlać czysty olej silnikowy. Następnie poruszać (pociągnąć) uchwytem rozrusznika i ponownie wkręcić świecę.