W Polsce już ponad 15 milionów osób cierpi z powodu alergii. Dane OBOP donoszą, że co trzecie polskie gospodarstwo domowe boryka się z chorobami na tle alergicznym. Znaczna część substancji wywołujących uczulenie znajduje się w mieszkaniach, co poważnie utrudnia ich uniknięcie. Wśród najbardziej dolegliwych alergenów jest kurz, roztocza pleśni a także substancje chemiczne, z którymi spotykamy się niemalże każdego dnia. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia złego samopoczucia u osób alergicznych i zminimalizować obszary występowania alergenów, należy odpowiednio urządzić wnętrza domów. Poniżej znajdziesz kilka przydatnych porad.
Unikamy kurzu
Roztocza kurzu przylegają najczęściej do chropowatych powierzchni, z których ciężko je usunąć. Do takich powierzchni na pewno należy zaliczyć podłogi pokryte wykładzinami dywanowymi oraz nierówne ściany. O ile wymiana wykładzin na łatwe w utrzymaniu czystości płytki lub panele nie budzi wątpliwości, o tyle w przypadku ścian pojawiają się wątpliwości. W domu alergików należy unikać tynków strukturalnych, a także tynków cementowo – wapiennych. W strukturze tych ostatnich znajduje się ziarenka piasku, które stanowią idealne podłoże do bytowania kurzu.
Aby zminimalizować negatywne środowisko do osiadania tego alergenu należy bezwzględnie dążyć do idealnie gładkich ścian. Jest to możliwe przy zastosowaniu gładkich tynków gipsowych, lub zastosowania płyt kartonowo – gipsowych.
Tego rodzaju powierzchnie będą łatwiejsze do utrzymania w czystości.
Pokrycie ścian
Nie bez znaczenia jest też sposób pokrycia ścian. W tym przypadku nie zaleca się stosowania tapet, które posiadają chropowatą strukturę, np. (raufaza, z włókna szklanego o wypukłym wzorze). Podobnie jak w tynkach strukturalnych, również w niewielkich wgłębieniach tapety występują idealne warunki do rozwoju roztoczy kurzu.
Idealnym pokryciem ścian jest farba, którą można dokładnie oczyścić z kurzu, a nawet umyć na mokro. Takie możliwości daje na pewno specjalna farba odporna na szorowanie. Najczęściej są to farby przewidziane do kuchni, łazienki i pomieszczeń, w których występuje wilgoć, lub większe ryzyko zabrudzenia. Na uwagę zasługuje seria farb firmy DULUX Kitchen&Bathroom a także rodzina farb Tikkurila Optima.
Te farby nie tylko ułatwiają usunięcie kurzu, ale jednocześnie zabezpieczają ściany przed rozwojem wilgoci, pleśni i grzybów, czyli równie niebezpiecznych dla organizmu alergenów.
Warto jednak zwrócić uwagę, że w przypadku wystąpienia tych problemów, przed malowaniem ścian, należy wcześniej wszystkie ślady pleśni usunąć a powierzchnię pokryć specjalnymi preparatami grzybobójczymi.
Chemiczne alergeny
Na samopoczucie alergików duże znacznie wywierają również substancje chemiczne zawarte w materiałach budowlanych. W przypadku ścian są to najczęściej rozpuszczalniki zawarte w farbach. Osobom ze skłonnościami do alergii zaleca się stosowanie farb wodorozcieńczalnych. Tego typu emulsje nie tylko są łatwe w nakładaniu na ścianę, ale jednocześnie szybko schną i pozostawiają idealnie gładką powierzchnię (trudną do osiadania kurzu). Głównymi składniki farb dla alergików są naturalne żywice lateksowe i akrylowe, a rozpuszczalnikiem jest zwykła woda.
W przypadku osób bardzo wrażliwych na alergeny, warto zwracać uwagę na kupno produktów posiadających specjalny atest hypoalergiczny. Przykładem far posiadających atest PTA (Polskiego Towarzystwa Alergologicznego) są wspomniane wyżej farby Tikkurila Optima, Beckers „Designer Primer”i Designer Vaggfart Helmatt” a także Śnieżka „Disney”.
Przeczytaj również: