Kiedy należy pomyśleć o nowej instalacji grzewczej? A na co należy zwrócić uwagę przy przy jej wymienie? Przeczytaj nasze wskazówki
Systemy grzewcze w domach i mieszkaniach w Polsce niewiele się zmieniły przez ostatnie 16 lat. Według raportu GUS „Zużycie energii w gospodarstwach domowych w 2018 roku” zaobserowano spadek ogrzewania węglem i drewnem na korzyść gazu ziemnego i energii elektrycznej. Mimo wszytstko oznacza to, że wiele systemów grzewczych nie odpowiada już obecnym na rynku technikom pod względem wydajności i emisji zanieczyszczeń – co stanowi duży potencjał modernizacyjny. Europa idzie w kierunku Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), między innymi pompy ciepła + fotowoltaiki lub drewno (biomasa). Czy Polska pójdzie w tym samym kierunku?
Źródło: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/srodowisko-energia/energia/zuzycie-energii-w-gospodarstwach-domowych-w-2018-roku,2,4.html
Kiedy należy rozważyć wymianę instalacji grzewczej
- Kocioł ma ponad 15 lat i często wymaga naprawy a części zamienne są trudne do zdobycia.
- Koszty paliwa stają się coraz droższe,.
- Grzejnik wydaje odgłosy, nagrzewa się tylko od góry.
- Problem z ciepłą wodą
- Pokoje nie są ciepłe, mimo grzania
- Płomień kotła nie świeci na niebiesko lub grzałka przecieka.
Pięć dodatkowych powodów:
- Wszystkie kotły na olej lub gaz są prawnie zobowiązane do ich wymiany, jeśli mają więcej niż 30 lat, używają technologii stałej temperatury lub mają moc grzewczą od 4 do 400 kW.
- Nowoczesne systemy grzewcze wytwarzają więcej energii ze stosowanych paliw, a tym samym generują mniejszą emisję CO2. Obniża to koszty ogrzewania i chroni środowisko.
- Inteligentnymi grzejnikami można sterować zdalnie za pomocą smartfona, tabletu lub komputera. To sprawia, że są bezpieczne i niezawodne. Automatycznie dostosowują swoją moc do zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniach.
- Naprawy mogą się różnić w zależności od stanu systemu grzewczego mogą być droższe niż wymiana całego systemu. Ma to sens również wtedy, gdyż na rynku dostępnych jest coraz mniej części zamiennych.
- Odnowienie ogrzewania jest wspierane finansowo przez państwo w postaci dotacji, pożyczek i ulg podatkowych. Program „Czyste Powietrze 2021” – odwiedź stronę wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej w celu wydrukowania wniosku lub złoż go elektronicznie na stronie gov.pl, więcej informacj na temat programu tutaj