Odpowiednia temperatura otoczenia ma niewątpliwe zasadnicze znaczenie dla naszego samopoczucia i komfortu. Pełni szczęścia jednak dodaje widok palącego się ogniska.
Ten niesamowity żywioł zamknięty w domowym kominku daje poczucie ciepła, szczęścia i dobrych relacji.
Tradycyjny kominek
Kominek pozwala cieszyć się nie tylko ciepłem, ale również bliskością ognia pod własnym dachem. Od zawsze ogień kojarzył się ludziom z ciepłem i bezpieczeństwem, stąd współczesne projekty domów przewidują zainstalowanie kominka w centralnym miejscu domu, skupiającym najczęściej całą rodzinę. Tradycyjny kominek można instalować wyłącznie w pomieszczeniach, których kubatura wynosi co najmniej 30 m3. Związane to jest z koniecznością dostarczenia niezbędnego powietrza do paleniska kominka. Najlepszym rozwiązaniem jest doprowadzanie świeżego powietrza bezpośrednio pod palenisko kominka z zewnątrz budynku.
Kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza
Ogrzane przez kominek powietrze może być rozprowadzone również po innych pomieszczeniach. Centrum systemu stanowi aparat nawiewowy, który zasysa z kominka ciepłe powietrze i doprowadza je do odnóg systemu.
W przypadku wybrania kominka z grawitacyjnym obiegiem, gorące powietrze, które jest zdecydowanie lżejsze od zimnego przemieszcza się w górę, do komory i przewodów, które rozprowadzają je po innych pomieszczeniach. Układ grawitacyjny nie wymaga dużych nakładów finansowych, niemniej jest mniej wydajny z uwagi na ograniczenie długości przewodów.
Na dalsze odległości (do bardziej odległych pomieszczeń) ciepło z kominka może być doprowadzone przy zastosowania systemu wymuszonego powietrza. Jest on droższy zarówno w instalacji jak i w codziennym użytkowaniu z uwagi na pobieranie energii elektrycznej. Jest ona niezbędna do uruchomienia aparatu nawiewowego i elementów systemu sterowania.
Zwiększony zasięg ogrzania budynku rekompensuje jednak te niedoskonałości.
Kominek z płaszczem wodnym
Cechą charakterystyczną kominków z płaszczem wodnym jest uzupełnienie tradycyjnego kominka w płaszcz wewnętrzny oraz zewnętrzny. Przestrzeń pomiędzy płaszczami wypełniona jest wodą, która w trakcie palenia ognia w kominku nagrzewa się, a następnie przekazywana jest do instalacji centralnego ogrzewania.
Tego rodzaju kominki działają w oparciu o zasilanie prądem elektrycznym, niezbędnym do właściwego sterowania instalacją grzewczą. Jego odłączenie może spowodować zagotowanie wody w płaszczu wodnym i w efekcie przegrzanie się kominka. Z tego powodu warto do systemu dokupić urządzenie podtrzymujące zasilanie energią (UPS), które w przypadku chwilowego zaniku prądu, nie dopuści do zagotowania wody.
Biokominek
Zaletą biokominków jest możliwość ich instalacji w pomieszczeniach, w których tradycyjne rozwiązanie nie jest możliwe. Są bezwonne, bezdymne i bezpieczne, stąd coraz częściej instalowane są w mieszkaniach, na tarasach, w restauracjach a nawet w biurach. Biokominki są nie tylko bezpieczne dla otoczenia, ale również przyjazne dla środowiska. Miejsce tradycyjnego drewna zajmuje specjalne, płynne biopaliwo, o bardzo dużej wydajności. Jeden litr wystarczy na podtrzymanie ognia (płomienia) przez czas od 2 do 4 godzin.
Kominek elektryczny
Kominek elektryczny jest wyłącznie namiastką prawdziwego ognia. Wprawdzie daje on ciepło, jednak palenisko imituje wyłącznie płonące polana. Kominek jest bardzo łatwy w obsłudze i sterowaniu. Można go włączyć i wyłączyć za pomocą pilota. Dodatkową funkcją jest możliwość rozprowadzania ciepłego powietrza w pomieszczeniu. Pozwala na to termowentylator sterowany za pomocą termostatu.