Przejdź do treści

Kominek w bloku? Dlaczego nie!

Jeszcze do niedawna luksus posiadania kominka zarezerwowany był wyłącznie dla właścicieli domów. Mieszkańcy bloków mogli tylko cieszyć się ciepłem z kaloryferów, nie mogąc natomiast nacieszyć oczu przytulnym ciepłem z migoczących płomieni.

Szanse zostały zrównane w chwili, gdy na rynku pojawiły się nowoczesne biokominki, nie wymagające podłączenia do wylotu kominowego. Bardzo szybko zyskały wielu zwolenników i dziś stanowią już wyposażenie bardzo dużej liczby nowocześnie urządzonych pomieszczeń w budynkach wielorodzinnych.

Co musisz wiedzieć, zanim zaminujesz w swoim mieszkaniu biokominek?

  1. Biokominek jest całkowicie bezpieczny i w przypadku właściwego postępowania, nie zagraża życiu i zdrowiu mieszkańców.
  2. Paliwem wytwarzającym płomień jest bioetanol. Już 1 litr paliwa wystarcza na kilka godzin (2-5) ciągłego płomienia.
  3. Bioetanol jest paliwem bezzapachowym nie wytwarzającym sadzy ani dymu. W trakcie spalania wydziela natomiast dwutlenek węgla (w niewielkiej ilości), co wymaga regularnego wietrzenia pomieszczeń, lub chociaż rozszczelnienia okien.
  4. Stosując biokominek, można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania. Podczas, gdy ciepło w tradycyjnego kominka w 60% „ucieka” przez komin, ciepło z bikominka pozostaje w całości w pomieszczeniu.
  5. Dodatkową zaletą biokominka jest nawilżanie pomieszczenia. Palące się biopaliwo w przeciwieństwie do tradycyjnych kaloryferów nie wysusza powietrza, a dodatkowo para wodna powstająca w trakcie palenia bioetanolu nawilża pomieszczenie.
  6. Biokominek można dowolnie wkomponować w styl mieszkania. Obudoway tych kominków są produkowane w różnych wzorach, idealnych zarówno do nowoczesnych pomieszczeń, jak i do tych urządzonych w stylu sielskim, kolonialnym, eko i innych.
  7. W zależności od ilości miejsca w pokoju, biokominek można postawić na podłodze, jak i powiesić na ścianie (podobnie jak telewizor).
  8. Ceny biokominków wahają się od 500 zł do nawet kilku tysięcy.

Największe zalety biokominków

  1. Nie wymagają żadnej pracy poza dolewaniem paliwa.
  2. Nie wymagają podłączenia do wyciągów kominowych i specjalnej wentylacji.
  3. Pozwalają cieszyć się prawdziwym płomieniem.

Przeczytaj również: